Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Irlandzka lista przebojów na Dzień Św. Patryka!

Irlandzka lista przebojów na Dzień Św. Patryka!
 Kultura,

Irlandzka lista przebojów na Dzień Św. Patryka!

17 marca, 2017

17 marca to w irlandzkiej tradycji Dzień Świętego Patryka. Radość i rozmach, jakie towarzyszą obchodom tego święta udzieliły się również innym krajom, w tym Polsce. Dzisiejsza, piątkowa playlista to dla Was zaproszenie, żeby wyjść ze znajomymi w zielonych strojach, popijając tradycyjnego, irlandzkiego Guinnessa! Przed Wami irlandzkie piosenki, dzięki którym poczujecie się, jakbyście obchodzili Dzień Świętego Patryka w jego prawdziwej, zielonej ojczyźnie!

1. Steve Earle – Galway girl

Galway to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Położone na zachodnim wybrzeżu Irlandii miasteczko przepełnia artystyczna atmosfera i ogólne szczęście mieszkańców. Nie pozostaje więc nic innego, jak kupować bilet do Galway i zaśpiewać przebój Steve’a Earle’a! Jeśli pamiętacie, cover piosenki „Galway girl” mogliście usłyszeć także w wykonaniu Gerarda Butlera w filmie „PS Kocham Cię”. 

2. Sinead O’Connor – Nothing Compares 2 U

Ekscentrycznej irlandzkiej wokalistce Sinead O’Connor zawdzięczamy tak wiele przebojów jak skandali – czyli sporo. Mało znaną ciekawostką jest to, że jeden z największych hitów Sinead „Nothing Compares 2 U” to interpretacja piosenki innego wielkiego artysty, niestety nieżyjącego już Prince’a. 

3. U2 – With or Without You

U2 to jeden z najbardziej znanych zespołów nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Charakterystyczny głos Bono i ciekawe rozwiązania muzyczne grupy przyniosły U2 wiele nagród i rzeszę wiernych fanów. Potwierdzeniem spektakularnego sukcesu może być to, że występ zespołu z 1997 roku we Włoszech został okrzyknięty największym biletowanym koncertem muzycznym w historii. 

4. The Olllam – The Bell

To zdecydowanie przykład zespołu, którego próżno szukać w komercyjnych stacjach radiowych. The Olllam tworzy trójka geniuszy muzycznych z Belfastu. Ich charakterystyczne brzmienie odzwierciedla bogactwo irlandzkich tradycji. Pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania spektakularnych klifów Irlandii lub po prostu… podczas jazdy samochodem!

5. The Cranberries – Zombie

Chociaż czasy świetności zespół The Cranberries ma już dawno za sobą, to nadal ich przeboje, takie jak „Linger”, czy „Zombie” królują na imprezach typu karaoke. Może to idealna propozycja, żeby uczcić Dzień Świętego Patryka?

6. Kodaline – All I Want

Zespół Kodaline to połączenie alternatywnego rocka i pięknie opowiedzianych historii. W tych dźwiękach można się zakochać. Polecamy Waszej szczególnej uwadze ich wzruszające, wspaniale zrealizowane teledyski.

7. Ed Sheeran – Galway Girl

Chociaż bijący rekordy popularności Ed Sheeran Irlandczykiem jest tylko w połowie (jego ojciec ma korzenie irlandzkie) to w naszej playliście musiał znaleźć się ze względu na swój ostatni hit. Chociaż tytuł „Galway Girl” już się pojawił, to propozycja Sheerana jest inna, bardziej nowoczesna, jednak równie silnie zakorzeniona w irlandzkich tradycjach. Poza tym, jak było to już nadmienione wcześniej – Galway zasługuje na szczególną uwagę!

8. Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię

Ostatnia pozycja na dzisiejszej playliście może zaskoczyć. Pomimo tego, że zespół Kobranocka to grupa muzyków z Torunia, to warto zaśpiewać dzisiaj z nimi, jak bardzo kochamy Irlandię!


Opracowanie: Aleksandra Michalska

Inne Artykuły: