Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / HYGGE, czyli 5 sposobów na szczęście!

HYGGE, czyli 5 sposobów na szczęście!
 Porady,

HYGGE, czyli 5 sposobów na szczęście!

6 marca, 2020

Hygge – słowo to pojawia się często w Internecie, na Facebooku, Instagramie, czy w książkach. Pomimo takiej popularności, wiele osób ma problem z jednoznacznym określeniem, co tak naprawdę hygge oznacza. 

Od kilkudziesięciu lat Duńczycy wskazywani są w raportach ONZ jako jedni z najszczęśliwszych ludzi. Jaki jest ich sekret? Jak się okazuje, swoje słynne szczęście czerpią z praktyk określanych właśnie jako hygge. W języku duńskim słowo to funkcjonuje jako czasownik, przymiotnik i rzeczownik, wymawia się je twardo [hugy], a w wolnym tłumaczeniu najbliżej mu do polskiego “przytulny”. Można zatem hyggować, słuchać hygge muzyki, albo określić coś jako hyggelig.

W księgarniach rekordy popularności bije ostatnio publikacja duńskiej aktorki Marie Tourell Soderberg pt. “Hygge. Duńska sztuka szczęścia”. Autorka zebrała kilkadziesiąt wywiadów z Duńczykami i nie tylko na temat ich własnego rozumienia szczęścia. W książce znajdziemy cenne inspiracje, które mogą posłużyć nam w budowaniu swojego osobistego hygge. Specjalnie dla Was, przedstawiamy 5 sposobów na szczęście w duchu hygge!

Źródło: @hygge_blog

Źródło: Instagram/ @hygge_blog

1. Buduj relacje z innymi ludźmi

Źródło: Instagram/ @mrhall.cateringco

Źródło: Instagram/ @mrhall.cateringco

Duńska filozofia szczęścia opiera się głównie na tworzeniu silnych relacji międzyludzkich i spędzaniu czasu z tymi, których kochamy. Podróże ze znajomymi, niedzielny obiad z rodziną, czy po prostu leżenie na kanapie i oglądanie filmu z chłopakiem – to hygge w czystej postaci!

2. Odpoczywaj w domu

Źródło: Instagram/ @hyggelife

Źródło: Instagram/ @hyggelife

Duńczycy bardzo cenią sobie zacisze własnych domów. Nieraz zamiast wyjścia do głośnych pubów wybierają miłe i znajome wnętrza swoich mieszkań. W książce, autorka przytacza postać Marendine Ladegaard, której sprawdzonym sposobem na hyggowanie jest zapraszanie gości do domu i sprawienie, żeby poczuli się jak u siebie. “Kiedy robię kawę albo herbatę, często proszę gości, żeby sami wybrali, z którego kubka będą pić. Jeśli będą mieli u mnie swój ulubiony, łatwiej im będzie poczuć się jak w domu”. Co więcej, warto w myśl hygge zrezygnować z nerwowych, pracochłonnych przygotowań do przyjęcia gości i zamienić wystawną kolację na proste kanapki i wino!

3. Niech gotowanie przyniesie Ci radość

Źródło: Instagram/ eat_whole

Źródło: Instagram/ @eat_whole

Przygotowywanie jedzenia to ważny element w duńskiej filozofii szczęścia. Zapach własnoręcznie przygotowanych potraw utwierdza w przekonaniu, że jemy coś zdrowego, wyjątkowego i pozbawionego sztucznych ulepszaczy. Samodzielne upieczony chleb sprawi, że hygge będzie nam towarzyszyć już na etapie gotowania! Przepis na domowy chleb znajdziecie tutaj: http://www.inspirander.pl/gotowanie/jak-upiec-chleb-w-domu

4. Zadbaj o przytulne wnętrza

Źródło: Instagram/ @thecomfyden

Źródło: Instagram/ @thecomfyden

Jak było to już zaznaczone wcześniej hygge to często czas spędzany w domu. Żeby atmosfera domowego ogniska była jeszcze bardziej hygge, Duńczycy dużą wagę przykładają do urządzania wnętrz. W niektórych sklepach w Danii można znaleźć nawet specjalne “hygge oświetlenie” – jest to zazwyczaj żarówka lub lampa LED o wartości 2700 kelwinów, czyli dająca ciepłą, żółtopomarańczową poświatę. Co więcej, jak czytamy w książce, “na każdego Duńczyka przypada co roku 5,79 kg świec”, co jest rekordem w skali całej Unii Europejskiej! Zapalenie w kilku miejscach mieszkania kilku świec po powrocie z pracy do domu jest oznaką, że przyszła pora na odpoczynek i odcięcie się od trosk całego dnia.

5. Słuchaj muzyki, która wprawia Cię w dobry humor

Źródło: Instagram/ gintare_mi

Źródło: Instagram/ @gintare_mi

“Hygge playlista” nie oznacza dla wszystkich tego samego wyboru piosenek. Dla jednych będzie ona oznaczać spokojne dźwięki muzyki fado, dla innych energetyczne utwory z najnowszej płyty Red Hot Chili Peppers. Najważniejsze, żeby “hygge muzyka” kojarzyła się nam z miłymi wspomnieniami, poczuciem bliskości z innymi ludźmi i pozwoliła nam w indywidualnie rozumianym spokoju cieszyć się hyggowaniem. Sprawdźcie naszą propozycję “hygge playlisty” zaczerpniętej z książki “Hygge. Duńska sztuka szczęścia”, o której pisaliśmy tutaj http://www.inspirander.pl/styl-zycia/hygge-playlista-szczescia


Opracowanie: Aleksandra Michalska

Sprawdź też:

Hygge przepis, czyli szwedzkie bułeczki cynamonowe
Hygge – playlista szczęścia!

Wnętrza w stylu hygge

Inne Artykuły: