Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Debiutant z Gdyni powalczy o Złotą Palmę w Cannes!

Debiutant z Gdyni powalczy o Złotą Palmę w Cannes!
 Kultura,

Debiutant z Gdyni powalczy o Złotą Palmę w Cannes!

17 maja, 2017

Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Grzegorz Mołda i jego film dyplomowy „Koniec widzenia” powalczą w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Cannes. 

“Koniec widzenia” to jak mówi sam twórca, film zainspirowany rozmowami więźniów ze swoimi bliski podczas standardowych „widzeń”. Tematy, które są wówczas poruszane, często okazują się niezwykle ważne, fundamentalne. Co ważna, ich powaga musi zostać skumulowana do bardzo krótkiego czasu, zazwyczaj godziny. 

Wśród swoich inspiracji filmowych, Mołda wyróżnia tych reżyserów, którzy w swoich projektach prowadzą z widzem swoistą grę, wśród nich Andrzej Żuławski, czy Giorgos Lanthimos

Film debiutanta z Gdyni to druga produkcja w historii polskiej kinematografii, która ubiegać się będzie o Złotą Palmę w Cannes w swojej kategorii. Pierwszym krótkometrażowym filmem, który walczył we Francji była “Olena” autorstwa Elżbiety Benkowskiej. W tym roku, o wygraną w konkursie starać się będą obok Mołdy produkcje z Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kolumbii i Szwecji. 

“Koniec widzenia” publiczności w Cannes zostanie pokazany już 27 maja. Trzymamy kciuki za sukces naszego rodaka! 

Sprawdź też:

Najlepsze filmy podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego!

5 najlepszych filmów o modelkach

Najlepsze seriale z modą w tle

Najciekawsze propozycje na Festiwal Frankofonii

Inne Artykuły: