Czynniki ryzyka depresji
10 marca, 2016To, że ktoś z Twoich krewnych cierpiał na depresję, nie oznacza automatycznie, że Ty też na nią zachorujesz. Jednak jesteś na nią bardziej podatna.
Badania genetyczne wykazały, że depresja może być dziedziczona. Obserwacje bliźniąt wychowywanych oddzielnie mówią, że jeśli jeden z bliźniaków cierpi na depresję, to drugi ma 40- 50-procentowe ryzyko zachorowania. To dowodzi, że istnieją istotne czynniki genetyczne warunkujące podatność na depresję.
Ale depresji nie powoduje tylko i wyłącznie czynnik genetyczny. Smutne dzieciństwo czy chroniczny stres w życiu dorosłym są równie istotne jak dziedziczenie. Niektórzy wręcz mogą naśladować zachowania depresyjnych rodziców, myśląc, że taki jest prawidłowy model reagowania na problemy.
Badania wskazują, że jeśli jeden z rodziców miał depresję, ryzyko zachorowania u dziecka wynosi 10%. Jeśli oboje rodzice chorowali, ryzyko wzrasta do 30%. Jeśli Twoi rodzice chorowali, koniecznie idź już teraz do lekarza.
Czynniki psychologiczne
Jesteś bardziej podatna na depresję, jeśli:
– masz niską samoocenę,
– często się martwisz,
– twoje samopoczucie zależy od tego, jak inni cię oceniają,
– jesteś perfekcjonistką i wymagasz od siebie zbyt wiele,
– ukrywasz swoje uczucia.
Niektóre badania wskazują, że pewne traumy z dzieciństwa jak śmierć lub odejście jednego z rodziców, lub wydarzenia z życia dorosłego, jak np. strata ukochanej osoby, rozwód, utrata pracy, przejście na emeryturę, problemy finansowe czy konflikty rodzinne mogą doprowadzić do stanów depresyjnych.
Jeśli przez wiele lat zdarzało ci się mieć różne problemy, ryzyko zachorowania wzrasta.
Długotrwałe problemy rodzinne, takie jak przemoc tak fizyczna jak i psychiczna czy też kłopoty finansowe powodujące uczucie niespełnienia i niemożności wyjścia z problemu, stanowią również czynnik podwyższający ryzyko zachorowania. Dotyczy to przede wszystkim matek młodych dzieci.
Czynniki biologiczne
Depresja może pojawić się po porodzie czy np. po ciężkiej chorobie.
Istnieje teoria mówiąca, że brak równowagi hormonalnej lub chemicznej w mózgu także może powodować depresję.
Skuteczność leczenia antydepresantami czy elektrowstrząsami potwierdza tę teorię. Ale pamiętaj, że czynników wywołujących depresję jest bardzo dużo.
Nauka nie wie o nich wszystkiego, jednak sposoby leczenia jej są już prawie doskonałe.
Jeśli czujesz, że jest z Tobą coś nie tak, nie zwlekaj tylko idź do lekarza psychiatry. To już żaden wstyd. To rozsądek.
foto:istockphoto.com