Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Co to jest Ajurweda?

Co to jest Ajurweda?
 Porady,

Co to jest Ajurweda?

19 września, 2017

Instagram/ @nature

Ajurweda to system medyczny, który powstał w Indiach ponad 5 tysięcy lat temu.

Słowo Ajurweda oznacza naukę o życiu. Wywodzi się ze słowa ayus – siła życiowa i veda – wiedza. W tym systemie wierzeń splatają się ze sobą 4 elementy: ciało, umysł, dusza i zmysły. Co to w praktyce oznacza? Każdy człowiek dąży do osiągnięcia stanu pełni szczęścia. Jednak by to było możliwe, nasze ciało musi być w świetnej kondycji, umysł jasny, psychika zrównoważona i silna, a dusza spełniona. Tak wygląda stan idealny. Jednak w zglobalizowanym świecie trudno żyć w harmonii. Zwłaszcza, gdy za oknem jesienna plucha.

Redakcja INSPIRANDER przybliża Ci filozofię Ajurwedy, byście na nowo odkryli w sobie tę życiową moc, która jest motorem działania i osiągania powodzenia w życiu.

Ajurweda – filozofia życia w zgodzie z własną naturą

Ajurweda, w praktycznym tego słowa znaczeniu, to życie w zgodzie z własną naturą i wsłuchiwanie się w swój organizm, który gdy jest oczyszczony z toksyn, dyktuje nam, co jest dla nas zdrowe i dobre, a co nie. Źródłem szczęścia jesteśmy my sami. Należy jednak uważnie obserwować swój organizm, przyglądać się temu, co lubi, a czego nie akceptuje, po czym czuje się sprawnie i silnie, a co go osłabia. Do czynników sprzyjających lub blokujących należą: warunki i środowisko życia, dieta, styl życia i pracy. Dla przykładu Vata nie radzi sobie w hałaśliwych warunkach, a ciepły klimat sprawia, że może działać kreatywnie. Zimno ją blokuje dlatego często to dłonie i stopy są jej piętą achillesową. Czasami więc dostrzegamy w sobie cechy, które wyróżniają nas od innych i zastanawiamy się dlaczego taka nasza natura. Nie ma w tym nic złego. Gdy zbalansujesz styl życia, wyzwolisz w sobie nieposkładane źródła energii, a słabości zostaną zniwelowane do zera.

Żyj zgodnie z Ajurwedą – 3 typy energii życiowej

Ajurweda jest sposobem na życie: bogatsze, świadome i naturalne. By jednak wiedzieć, o czym mowa, należy zaklasyfikować się do 1 z 3 grup dosz. Są one jak typy osobowości i natury. Gdy już dowiesz się, która z nich przeważa w Twoim ciele, zrozumiesz jak należy żyć, by osiągnąć stan szczęścia. To wielcy starożytni filozofowie jak Sokrates, Platon i Arystoteles odkryli, że kluczem do spełnienia jest życie w zgodzie z własną naturą. Jednak Indie stworzyły na to receptę, a joga ją uzupełnia.

Dosze to tak zwane energie biologiczne. By przetłumaczyć to na bardziej zrozumiały język, podobnie jak wyróżniamy 4 typy osobowości: sangwinika, choleryka, melancholika i flegmatyka, tak samo jest z doszami. Do typów życiowych według Ajurwedy należą: Vata, Pitta, Kapha. To w jakiej kombinacji występują te energie w Tobie, zależy od indywidualnych predyspozycji fizycznych i psychicznych. Kluczem prawidłowego rozwoju jest utrzymanie dosz w równowadze, jednak należy pamiętać o tym, że jedna z nich jest dominująca i charakteryzuje Ciebie w przeważającej części. Jeśli uda Ci się zachować balans, rozwijasz się i żyjesz w harmonii, która jest kluczem powodzenia i zdrowia.  W kolejnym artykule INSPIRANDER, pokażemy Ci jak wykonać test na dosze i cieszyć się pełnią życia.


Opracowanie: Ilona Jaworska

Sprawdź też:

#PytaniaOsobiste: buddyjski przepis na szczęście – Dechen Shak
Wywiad rzeka: z Wojciechem Eichelbergerem rozmawiamy o szczęściu
HYGGE, czyli 5 sposobów na szczęście!

Inne Artykuły: