Inspirander

Strona główna / Styl życia / Aloes – roślina dla zapominalskich

Aloes – roślina dla zapominalskich
 Styl życia

Aloes – roślina dla zapominalskich

28 września, 2009

Aloes to roślina ozdobna  i lecznicza. Ten cudowny kaktus, chętnie hodowany przez nasze babcie przez nas jest nieco zapomniany, pielęgnacja jego nie wymaga zbyt dużo zachodu, ta roślina jest w sam raz dla ciebie, jeśli często zdarza ci się zapomnieć o podlewaniu kwiatów w domu.

Aloes warto hodować zarówno ze względów dekoracyjnych (ma nietuzinkowy kształt, pięknie kwitnie), jak i leczniczych. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem właściwości lecznicze roślina uzyskuje dopiero po dwóch latach, zaś zakwitnie po 3 – 6 latach. W warunkach naturalnych aloes osiąga wysokość nawet do 5 metrów, zaś rosnąc w domu nie przekracza 1 metra.

Pielęgnacja:

Aloes dobrze rośnie na wschodnim lub zachodnim oknie, lepiej żeby nie stał w pełnym słońcu. Przez lato dobrze się czuje również w ogrodzie. Szybko się rozrasta w uniwersalnej ziemi dla kwiatów. Kwitnie w okresie od stycznia do kwietnia. Ma rurkowate kwiaty osadzone na długiej łodydze kwiatostanowej.

Podlewać roślinę należy wówczas, kiedy jej podłoże jest suche, nie wolno „przelewać", ponieważ zacznie gnić wskutek stagnowania wody. Nawozić aloes warto w lecie – co 14 dni nawozem do roślin doniczkowych.

Przesadzanie:

Przesadzaj aloes tylko wówczas, gdy doniczka w której rośnie jest za mała. Sadź go na taką samą głębokość, na jakiej znajdował się dotychczas, w przeciwnym razie roślina łatwo gnije. Pamiętaj, by do ziemi dodać nieco piasku i zapewnić odpływ wody.

Choroby:

Aloes jest bardzo odporną rośliną, wrażliwy jest jedynie na stagnującą wodę.

Rozmnażanie:

Aloes łatwo można rozmnożyć z odrostów. Na wiosnę oddziel od rośliny boczne odrosty i wsadź do doniczki. Warto już na początku umieścić roślinę w sporej doniczce, bowiem aloes nie lubi przesadzania.

Foto: Istockphoto.com

Przeczytaj też:

Inne Artykuły: