Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / 9 alternatywnych zespołów i artystów, których musisz poznać!

9 alternatywnych zespołów i artystów, których musisz poznać!
 Kultura,

9 alternatywnych zespołów i artystów, których musisz poznać!

12 września, 2018

Instagram/ @cigsaftersex

Macie już dość mega popularnych utworów, które słyszycie w komercyjnych radiostacjach co pięć minut? Specjalnie dla Was Redakcja INSPIRANDER przygotowała zestawienie 9 alternatywnych zespołów i artystów, których twórczość zachwyca i przenosi do innego, magicznego świata niszowej muzyki. Przed Wami 9 alternatywnych zespołów i artystów, których musicie poznać! A więc, wyłączcie komercyjne radio i zanurzcie się w muzyce alternatywnej!

Cigarettes After Sex – Nothing’s Gonna Hurt You Baby

Wyobraźcie sobie zimowy wieczór. W waszym mieszkaniu migają zapalone świeczki, pijecie grzane wino, a w tle słyszycie zespół wyjątkowy, wprowadzający w inny wymiar. Taki scenariusz jest możliwy właśnie dzięki amerykańskiej grupie Cigarettes After Sex. Kojące dźwięki gitary, przepiękne teksty i jedyny w swoim rodzaju wokal lidera, Grega Gonzaleza. To jeden z tych alternatywnych zespołów, które musicie mieć na swojej playliście!

Kaleo – Vor í Vaglaskógi

Islandia słynie z wielu niepowtarzalnych muzyków (Bjork, Of Monsters and Men). Kaleo to kolejny dowód na to, że ta zimna i odległa kraina ma do zaoferowania światu mnóstwo wybitnych artystów. Grupa powoli zyskuje uznanie w mainstreamie za sprawą swojego singla “Way Down We Go“, który wykorzystany został już w wielu popularnych serialach (Suits, Lucyfer, Blacklist) Warto jednak poświęcić temu alternatywnemu zespołowi trochę więcej uwagi i skupić się na jego innych kawałkach. My dzisiaj proponujemy Wam utwór w ich ojczystym języku. “Vor í vaglaskógi“. Najpiękniejszy przykład na to, że nie zawsze musimy rozumieć tekst piosenki, aby muzyka do nas przemówiła.

Peach Pit – Peach Pit

To jeden z tych alternatywnych zespołów, którego próżno szukać w katalogu Wikipedii. Wiemy o nich bardzo mało, jedynie to, że to grupa muzyków pochodzących  z Kanady. Taki brak informacji rekompensowany jest nam jednak niezwykłą muzyką. Słuchajmy więc!

Olafur Arnalds – Particles

W naszym dzisiejszym zestawieniu po raz drugi pojawia się reprezentant Islandii. Olafur Arrnalds to multiinstrumentalista, artysta alternatywny tworzący bajkowe melodie, nierzadko covery znanych i lubianych gwiazd muzyki. Pochodzenie Arnaldsa gra dużą rolę w jego twórczości. Słuchając jego płyt przenosimy się myślami do zimnej, odległej Islandii, jest klimatycznie, poruszająco… jest pięknie!

The 1975 – Somebody Else

O tym brytyjskim zespole pisaliśmy już przy okazji naszej playlisty na poprawę humoru. I rzeczywiście, The 1975 to jedna z tych alternatywnych grup, które sprawiają, że naprawdę się uśmiechamy! Brytyjczycy stopniowo podbijają światowy rynek muzyczny, cały czas jednak rzadko usłyszymy ich utwory w komercyjnym radio.

Kid Francescoli – Blow Up

O tej formacji mogliście przeczytać już w naszym artykule o muzycznej podróży po Francji. Ta grupa pochodząca z Marsylii cały czas utrzymuje swój status mega alternatywnego zespołu. Obejrzyjcie koniecznie teledysk do piosenki “Blow Up” – robi wrażenie!

Eeve – Unexpected [Full BeatTape]

Eeve – jak przystało na naprawdę alternatywną artystkę, o Eeve nie wiemy prawie nic. Pierwsze kroki muzyczne stawiała na platformie YouTube. Znana jest przede wszystkim ze swojego niepowtarzalnego brzmienia – lofi hiphop. To sposób nagrywania muzyki, który cechuje niska jakość, co nie wynika z braku talentu artysty a z przemyślanej koncepcji, poczucia odrębności muzycznej, chęci oderwania się od wszechobecnego mainstreamowego grania. W utworach lofi usłyszymy często trzaski, szmery – ale zapewniamy – to dźwięki bardzo przyjemne dla ucha! Przekonajcie się sami!

Coals – Techno

Na naszej playliście nie mogło zabraknąć polskiego akcentu! Od pewnego czasu polska muzyka zarówno pop jak i ta alternatywna może pochwalić się wybitnymi, młodymi reprezentantami, którzy mają realną szansę na karierę międzynarodową. I wszystko wskazuje na to, że polski zespół Coals czeka właśnie taka przyszłość. Ten wyjątkowy duet miał już okazję zaprezentować się szerszej publiczności podczas sesji live dla alternatywnej, amerykańskiej stacji radiowej KEXP. Jako Polacy mozemy być naprawdę dumni z takich wizytówek muzyki alternatywnej naszego kraju!

Keaton Henson – Sweetheart, What Have You Done To Us

Niebywale klimatyczny, wrażliwy, nie z tego świata. Tak można w skrócie opisać brytyjskiego wokalistę, malarza i poetę – Keatona Hensona. Ten alternatywny artysta znany jest ze swojej nadzwyczajnej nieśmiałości względem publiki – bardzo często występuje tyłem do słuchaczy. Zarówno jego działalność muzyczna, literacka jak i malarska jest silnie naznaczona przeróżnymi emocjami, które targają tym niezwykłym człowiekiem. Oprócz alternatywnej muzyki polecamy też zapoznać się z twórczością Keatona Hensona na pozostałych polach sztuki.


Opracowanie: Aleksandra Michalska

Sprawdź też:

Muzyczna podróż po Francji

Playlista na poprawę humoru

Hygge – playlista szczęścia

Inne Artykuły: