Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / 5 najlepszych polskich festiwali muzycznych

5 najlepszych polskich festiwali muzycznych
 Kultura,

5 najlepszych polskich festiwali muzycznych

20 czerwca, 2018

Już niedługo otwiera się wielki sezon koncertowy. Na mapie Polski z roku na rok rozrastają się kolejne festiwalowe miasteczka, a różnorodność i niebanalność imprez sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od współczesnej muzyki popularnej i najciekawszych osobowości światowej sceny przez alternatywę i rock, aż po elektroniczne brzmienia klubowe. Zaplanuj swoje wakacje tak, żeby nie ominąć najlepszych z nich.

Przeglad EUROPEJSKICH FESTIWALI – SPRAWDŹ

TAURON NOWA MUZYKA Katowice, 28 czerwca – 1 lipca

Historia śląskiego festiwalu sięga niewielkich koncertów organizowanych przez grupę przyjaciół z katowickiego klubu Hipnoza. Z czasem inicjatywa przerodziła się w jeden z największych letnich koncertów plenerowych w Polsce. Obecnie festiwal rozrósł się do rozmiarów katowickiej Strefy Kultury w pokopalnianym kompleksie dzielnicy Bogucice. Kombinacja futurystycznej muzyki, najlepszych artystów i postindustrialnych lokalizacji co roku gromadzi ogromną publiczność na południu Polski. W tym roku dla fanów światowej alternatywy wystąpią między innymi Fever Ray, Arca, Son Lux oraz Errorsmith.

OPEN’ER FESTIVAL Gdynia 4 – 7 lipca

Jeden z najdłuższych i najbardziej znanych festiwali w Polsce otwiera wielkie święto plenerowej muzyki popularnej. Na początek wakacji zapraszamy do malowniczej Gdyni, do ogromnego festiwalowego miasteczka, które z roku na rok coraz bardziej się rozrasta, oferując gościom nowe, około kulturalne atrakcje. Oprócz koncertów muzycznych na festiwalowiczów czekają wydarzenia teatralne, modowe oraz szereg innych ciekawych zajęć organizowanych przez licznych sponsorów imprezy. W tym roku line-up obfituje w gwiazdy największego kalibru, a gdyńska impreza może konkurować z najlepszej sławy światowymi festiwalami. Na scenie posłuchamy między innymi Depeche Mode, Bruno Marsa, Arctic Monkeys, Massive Attack, Gorillaz oraz z polskich artystów Dawida Podsiadło.

AUDIORIVER Płock 27 – 29 lipca

Muzyczne święto dla fanów muzyki elektronicznej co roku pod koniec lipca gromadzi najlepszych artystów muzyki klubowej na nadwiślańskiej plaży. W tym roku po raz pierwszy obok koncertu rusza Audioriver Lab, czyli wielka muzyczna konferencja w nowej odsłonie. Na Uniwersytecie Warszawskim festiwalowicze będą mogli wziąć udział w warsztatach i grach oraz spotkaniach z twórcami i producentami. Niezwykłe wydarzenie z pogranicza nauki i zabawy ma stworzyć przestrzeń dla dzielenia się doświadczeniami i inspiracjami oraz sposobem na czerpanie z muzyki radości. Zwieńczeniem warsztatów ma być after party w klubie Smolna 38. A na dużej płockiej scenie dla fanów wystąpią w tym roku między innymi KAMP!, Amelie Lens, Gorgon City, czy Monolink.

OFF FESTIVAL Katowice 3 – 5 sierpnia

Kolejny na mapie Śląska cieszący się sporą sławą letni festiwal zaprasza w katowicką Dolinę Trzech Stawów. Plenerowa impreza gromadzi artystów muzyki alternatywnej. Organizatorem festiwalu jest Artur Rojek. Były frontier zespołu Myslovitz dba o najciekawszy line-up jednego z najbardziej niebanalnych i wyczekiwanych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski. W tym roku artysta wśród muzycznych ekscentryków zapowiedział między innymi gwiazdy norweskiego punk rocka – Turbonegro, a także Grizzly Bear, John Maus czy Clap Your Hands Say Yeah.

LIVE FESTIVAL Kraków 17 – 18 sierpnia

Dwudniowy krakowski festiwal muzyczny organizowany przez fundację Alter Art jest zwieńczeniem polskiego sezonu koncertowego. Odbywająca się w drugiej połowie sierpnia impreza zaprasza najlepszych zagranicznych i polskich artystów. Gromadzi wokół plenerowej zabawy liczną publiczność, dbając o zaplecze gastronomiczne i kulturalne. Organizatorzy regularnie współpracują z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Narodowym, Muzeum Historycznym i Cricoteką. Przy dwóch festiwalowych scenach powstają bogate przestrzenie gastronomiczne oraz miejsca dla działań około muzycznych. W tym roku na festiwalowiczów zagrają między innymi takie gwiazdy jak Kendrick Lamar, Die Antwoord czy Martin Garrix.


Opracowanie: Maja Nowakowska

Inne Artykuły: