5 inspirujących programów Netflixa, których nie możesz przegapić
6 marca, 2020W weekend polecamy trochę kultury! W zaciszu domowym poznawaj światy współczesnego designu, mody i kuchni. Wybraliśmy 5 tytułów Netflixa, które trzeba zobaczyć. W zestawieniu znajdziesz zarówno kompletne świeżynki, których premierowe odcinki wyszły jeszcze na początku ubiegłego roku, jak i totalnie nowe produkcje.
“Najbardziej niezwykłe domy świata” (2018)
Twórcy zainspirowani sukcesem i ogromnym zainteresowaniem jakim cieszył się “Abstrakt: sztuka designu” teraz zabierają widzów w podróż po architekturze. Wraz ze stacją BBC Netflix przygotował kolejny serial o historii współczesnego projektowania. Ściśle skupieni na architekturze mieszkalnej projektant Piers Taylor oraz aktorka Caroline Quentin zabierają nas w odległe zakątki świata, prezentując najciekawsze współczesne domy. Czteroodcinkowa seria przenosi nas kolejno do Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwajcarii czy Kanady. Prezentuje domy schowane w górach i lasach, z dala od wielkomiejskiej urbanistyki. |
“Abstrakt: sztuka designu” (2017)
W dobie szybkiej produkcji i nieustających premier Netflixa, galopujących w zawrotnym tempie, “Abstrakt” już prawie przeszedł do historii. Jeśli jednak inspirujący program przemknął Ci dotąd niezauważony warto przyjrzeć się z bliska ośmio-odcinkowej serii dokumentalnej. Każdy epizod opowiada o jednej postaci ze współczesnej sztuki użytkowej. Poznajemy życiowe i zawodowe historie graficzki Pauli Scher, fotografa Platona, Tinkera Hatfielda, który projektuje buty dla Nike. W swój świat zabierają nas również ilustrator Christoph Niemann, projektant samochodów Ralph Gilles, architekt Bjarke Ingels, projektantka wnętrz Ilse Crawford i scenografka Es Devlin.
The Toys That Made Us (2017)
Dokument przenosi nas w bajecznie elektroniczny klimat lat 80. przestawiając burzliwe historie produkcji najbardziej kultowych zabawek w historii. Wraz z producentami, którzy opowiadają o swojej fascynującej pracy, przenosimy się w dziecięce lata poznając całe zaplecze pomysłów na to, co budowało nasz dziecięcy świat. W większości wypadków ukochane modele Barbie czy figurek z serialu o He-Manie były wynikiem sumy przypadków, wcześniejszych niepowodzeń i rozpaczliwej chęci pozostania na rynku wielkich korporacji. Reżyser wraz ze swoimi rozmówcami bezlitośnie rozwiewa snute w głowach rajskie wizje zabawek powstających w fabrykach marzeń. Nieznane dotąd fakty wciągają nas w dziecięcy świat od zupełnie innej, biznesowej strony. Pod koniec zeszłego roku ukazały się pierwsze 4 odcinki serii po kolei opowiadające o Barbie, serii zabawek Star Wars, G. I. Joe i He-Manie. Już niedługo mają się pojawić kolejne 4 epizody pierwszego sezonu, które skupią się wokół LEGO, Tranformers, Hello Kitty i zabawek Star Treka.
“Queer Eye” (2018)
Świeża lutowa produkcja Netflixa to reboot znanej serii o grupie Fabolous Five, emitowanej przez amerykańską stację Bravo w latach 2003-2007. Tym razem zupełnie nowa ekipa specjalistów od wyglądu zmienia życie amerykańskich mężczyzn. W rolach głównych występują charyzmatyczne osobowości queerowego świata. Fantastyczną Piątkę chętni zmian i poprawy dotychczasowego życia zapraszają do swoich domów, gdzie przemiana odbywa się na każdym poziomie, od designu wnętrza, przez fryzurę, pielęgnację, strój i nawyki żywieniowe. Fab Five współtworzą Bobby Berk projektant wnętrz, polskiego pochodzenia kanadyjczyk Antoni Porowski – ekspert od żywienia, Jonathan Van Ness – ekspert od stylizacji i wizażu, stylista Tan France, oraz coach i specjalista od psychologii i kultury Karamo Brown.
“Ugly delicious” (2018)
David Chang, znany szef kuchni zabiera znajomych na międzykulturową wyprawę w poszukiwaniu najsmaczniejszych dań świata. Znanym z innych produkcji platformy, Changowi i Azizowi Ansari (“Master of None”) towarzyszy dziennikarz New York Timesa Peter Meehan. Najnowszy kulinarny dokument jest mieszanką podróży, gotowania i historii, odbiegając od sztywnych formuł i utartych scenariuszy. Improwizowane rozmowy wprowadzają nas w autentyczny świat kulinarnych doznań. Każdy epizod prezentuje jedno wybrane przez twórców znane i tradycyjne danie. Przedstawia jego historię, zabiera nas do źródeł tradycji. Przemierzamy drogę od kulturowych korzeni potrawy, aż po najodleglejsze modyfikacje i ewolucje, uzależnione od miejsca, dostępności składników, realiów otoczenia, narodowości, religii i statusu społecznego.
Opracowanie: Maja Nowakowska