Inspirander

Strona główna / Styl życia / 30 minut dziennie na zdrowie

 Porady,

30 minut dziennie na zdrowie

12 listopada, 2020

W epoce wiecznego braku czasu na wszystko, chronicznego przemęczenia pracą oraz niespotykanej dotychczas digitalizacji każdego obszaru życia, ostatnią rzeczą o której myślimy jest… sport. Aktywność fizyczna widnieje niestety zbyt często na straconych pozycjach naszych list rzeczy do zrobienia w danym tygodniu lub jest przyrównywana do życiowych utopii. Nie trzeba chyba przypominać, że… w zdrowym ciele, zdrowy i odporny duch!

Jak zatem wcielić przynajmniej 30 minut ruchu dziennie w nasze życie i do naszych kalendarzy, nie podążając ślepo za rygorystycznymi planami treningowymi? Prezentujemy Wam wybór prostych i zarazem skutecznych metod na zachowanie kondycji, dobrego humoru oraz… nienadwyrężonego portfela.  

Zdjęcie: IG @mvb
Zdjęcie: IG @mvb

30 minut dziennie na zdrowie – rower zamiast samochodu i schody zamiast windy

Ta propozycja, zwłaszcza jesienią, może wydawać się absurdem, ale faktem jest, że coraz więcej polskich miast oferuje rowery do publicznego użytkowania. Wycieczka rowerem do miejsca pracy, nawet jeśli mieszkasz blisko, relaksuje, odpręża i odciąża umysł. Chyba nie ma lepszych argumentów przed kolejnym pracowitym dniem! Poranna przejażdżka rowerowa rozrusza nawet największych śpiochów i wiecznych spóźnialskich. Pracujesz zdalnie, ale często wychodzisz po zakupy, wynieść śmieci itd.? Korzystaj ze schodów! 

30 minut dziennie na zdrowie – domowy trening online

W trudnych czasach pandemii branża fitness notuje ogromne straty finansowe, czemu daje wyraz zamknięcie wszystkich tego typu placówek. Świetnym sposobem na utrzymanie kondycji jest domowy trening online. Jedyne, czego Ci potrzeba to przestawienie kilku topornych mebli w salonie, dobre łącze internetowe i publiczne domeny z  nagraniami wideo. Ich wybór jest dzisiaj tak szeroki jak liczba zamieszczanych na nich filmików z treningami na wszystkich poziomach zaawansowania. Do wyboru są trenerzy polskojęzyczni, anglojęzyczni… trenerzy z całego globu! 

Zdjęcie: IG @mvb
Zdjęcie: IG @linhniller

30 minut dziennie na zdrowie – proste ćwiczenia w biurze

Wbrew pozorom nasze biura też mogą stanowić świetną alternatywę dla klubu fitness. Nie do wiary? W przerwach w pracy przydadzą się ćwiczenia na prawidłową postawę. Wystarczy po prostu siedząc na krześle, wyprostować sylwetkę, wyciągnąć nogi pod biurkiem. Następnie po otwarciu okna, zrobić rundkę po pokoju… Taka aktywność fizyczna znacznie wpływa na lepsze ukrwienie organizmu i przepływ limfy. Sprawdzone na własnej skórze!

30 minut dziennie na zdrowie – spacer jako przerwa w pracy

Pandemia skazała wielu z nas na pracę zdalną. Dajmy więc odpocząć nie tylko naszym oczom, lecz także naszemu ciału od wielogodzinnego siedzenia przed ekranem. W czasie przerw od pracy nie oglądaj filmów – to możesz zostawić na wieczór. Czasem wystarczy wyjść na pobliski skwer, do parku lub nawet przed blok. Przypływ energii na resztę dnia gwarantowany! Procedurę powtarzamy minimum 3 razy dziennie, w zależności od potrzeb.  

Zdjęcie: IG @mvb
Zdjęcie: IG @linhniller

30 minut dziennie na zdrowie – skakanki, gumowe piłki

Pomocnymi narzędziami w budowaniu kondycji mogą okazać się gumowe piłki lub skakanka, czyli niedrogie a niezwykle skuteczne formy aktywności fizycznej. Polecamy postawić piłkę zamiast krzesła przy biurku i wykonywać ćwiczenia rozciągające. W przerwach w pracy możesz robić 20 przeskoków przez skakankę. Już 15 minut zbawiennie wpływa na nastrój i przypływ energii. 

30 minut dziennie na zdrowie – medytacja przed treningiem

Motywacja do ćwiczeń często słabnie z upływem czasu. Odradzamy robienie treningu, nawet online, bezpośrednio po długim dniu pracy. Wyłącz telewizor, laptop, zostaw w pokoju tylko nastrojowe światło. Skup się tylko na własnych myślach. Taka forma medytacji sprawi, że danego dnia, będziesz mieć ochotę nie na półgodzinny, ale na godzinny trening!  

Zdjęcia: IG @mvb
Zdjęcie: IG @linhniller

30 minut dziennie na zdrowie – digitalny licznik kroków

Choć ta opcja wydaje się bardziej kosztowna, bo na rynku są dostępne liczniki w formie zegarków lub timerów, w sieci znajdziemy mnóstwo tego typu darmowych aplikacji. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą wprowadzić w życie samokontrolę swoich dziennych dawek ruchu. Liczniki kroków są także doskonałą motywacją – z każdym dniem pragniemy coraz bardziej, aby na ekranie pojawiały się coraz wyższe wartości. 

30 minut dziennie na zdrowie – dieta

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na systematyczność treningów, zalecamy umiar, produkty sezonowe oraz jak najczęstsze domowe gotowanie. Ze względu na to, iż w czasach pandemii większość z nas przebywa w domach znacznie łatwiej jest nie jeść niczego w biegu lub tego, co spodoba się nam na sklepowej półce. Rób zakupy z wyprzedzeniem i pij hektolitry wody. Witamina C również gra kluczową rolę. Jednym słowem – stawiaj na umiar! 

Zdjęcia: IG @mvb oraz @linhniller

 

Tekst: Klaudia Bilska 

Inne Artykuły: