
Penne z sosem pomidorowo-bazyliowym
22 lipca, 2009Składniki:
250 g penne rigate
1 puszka pomidorów bez skóry (400g)
1 marchew
1 cebula
1 ząbek czosnku
świeża bazylia
parmezan
sól
czarny pieprz
Przygotowanie:
Zacznij od makaronu:
Na 250 gram potrzebujesz wstawić 2 litry wody, posól ją i dodaj 2 łyżki oleju.
Jak woda się zagotuje, wrzuć makaron i przykręć gaz, tak aby powoli się gotował. Pamiętaj, że makaron trzeba co kilka minut zamieszać, najlepszy bedzie do tego długi widelec.
Żeby makaron był al dente potrzebuje 8-10 minut gotowania, najlepiej jednak sprawdzić jedną nitkę. Poprostu wyjmij ją z wody i przerwij, jeżeli w środku jest malutkie oczko surowego makaronu, znaczy że jest własnie taki jaki potrzebujesz, czyli al dente.
Odcedź makaron w durszlaku.
We włoskiej kuchni hartowanie makaronu zimną wodą jest przestępstwem!!
Skrop go tylko olejem i wymieszaj.
Sos pomidorowy:
Warzywa umyj, obierz i pokrój w plasterki. Przesmaż na gorącym oleju. Jek się zaczną lekko rumienić zalej je wodą, ale tylko tak aby woda przykryła warzywa. Niech to wszystko gotuje się do momentu, aż warzywa będą miękkie.
Teraz dodaj pomidory, całą zawartość puszki. Gotuj całość około 15 minut. Następnie zmiksuj wszystko na jednolitą masę, dopraw lekko do smaku solą i pieprzem.
Do gorącego sosu dodaj ugotowany makaron, dokładnie wymieszaj. Najlepsza do tego będzie drewniana łyżka, pogotuj chwilę, sprawdź smak, jeżeli trzeba dodaj jeszcze trochę soli i pieprzu.
Oberwij listki bazylii i pokrój je w poprzek w cienkie paseczki, wrzuć do makaronu i wymieszaj.
Wyłóż makaron na talerze i posyp świeżo tartym parmezanem.
22.06.2009