Na dzień dobry – śniadanie
15 kwietnia, 2009Rola śniadania w naszym codziennych jadłospisie jest nie do przecenienia. Jak samochód potrzebuje dobrego paliwa, by móc wyruszyć w drogę, tak nasz organizm każdego ranka oczekuje zastrzyku energii w postaci pożywnego posiłku, by rozpocząć nowy dzień.
To szczególnie istotne w przypadku ruchliwych, rozwijających się przedszkolaków. Kiedy dziecko idzie do przedszkola, staje się bardziej aktywne, niż do tej pory. Dlatego regularnie musi jadać zrównoważone wartościowe posiłki cztery razy dziennie, w tym koniecznie – śniadanie
Śniadanie jest najważniejsze
Wielu z nas lekceważy ten posiłek – "bez śniadania można funkcjonować", zastępując go kawą (na szczęście nie w przypadku dzieci), sokiem lub niczym. A tymczasem to od niego zaczyna się nasz dzień. Jeśli go brakuje, zakłócamy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jedzenie posiłku przed wyjściem z domu to nie tylko kwestia prawidłowego nawyku. Badania naukowe potwierdzają, że śniadanie pełni niebagatelną rolę w organizmie. Pomaga skoncentrować się i utrzymać dobry nastrój na cały dzień, uniknąć rozdrażnienia i zadbać o odporność malca. To dzięki niemu nie czujemy się ospali i mamy siłę na każdą pracę. Zaś brak śniadania powoduje wystąpienie deficytu składników odżywczych, który trudno jest, szczególnie dziecku, "nadrobić" w ciągu dnia, gdyż nasze pociechy nie są w stanie zjeść dużych, jednorazowych porcji w ciągu dnia.
Co na śniadanie?
Pierwszy posiłek po dziesięciogodzinnym śnie powinien być lekki i jednocześnie na tyle pożywny, by dostarczyć maluchowi odpowiedniej dawki energii. Każdy nasz posiłek powinien być zrównoważony, a to oznacza, że muszą w nim znaleźć się produkty z różnych grup żywnościowych: pieczywo, nabiał, mięso (ryby, jaja), warzywa, owoce a także tłuszcze (masło, margaryna lub olej). Zastępuj produkty nielubiane przez dziecko innymi, równie wartościowymi. Na przykład, jeśli maluch nie przepada za mlekiem, nie zmuszaj go do jego wypicia – zastąp je twarożkiem z dodatkiem świeżych owoców, miodu lub kanapką z żółtym serem. Pamiętaj również o tym, że śniadanie to równie dobra pora na warzywa i owoce – są świetnym dodatkiem do kanapek, płatków i kasz.
5 łatwych sposobów na rodzinne śniadanie:
- Dawaj dobry przykład. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko jadło śniadanie, jedz je i ty!
- Miej pod ręką gotowe produkty. Rano z reguły brakuje czasu na wszystko. Niektóre dania na śniadanie możesz przygotować wcześniej, jeszcze wieczorem poprzedniego dnia – twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem, płatki zbożowe (jęczmienne i owsiane) można ugotować zawczasu.
- Zadbaj o różnorodność. Jeśli dziecko nie ma ochoty na mleko, zaproponuj mu jogurt lub kakao. Pozwól, by maluch mógł wybierać to, na co ma największą ochotę.
- Wstań 10 minut wcześniej. Pozwoli to uniknąć tak nieprzyjemnego popędzania dziecka z rana. ?Łykanie" posiłku w pośpiechu spowoduje, że wasze organizmy niewiele skorzystają z dobrodziejstw śniadania.
- Wyjście awaryjne. Czasami śniadanie poza domem to lepsze rozwiązanie, niż jego brak bądź poranna nerwówka. Jeśli czasem zjesz pierwszy posiłek w pracy, a dziecko w przedszkolu – świat się nie zawali.
Susanne Tucker/ Dreamstime.com