Inspirander

Strona główna / Zdrowe przepisy / Mity i fakty na temat soków, napojów i nektarów

Mity i fakty na temat soków, napojów i nektarów
 Zdrowe przepisy

Mity i fakty na temat soków, napojów i nektarów

29 maja, 2009

Istnieje wiele mitów na temat soków, napojów i nektarów. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych.

Artykuł sponsorowany

Mit 1. Nie ma wielkiej różnicy pomiędzy napojem, nektarem, czy sokiem 100%. Ale z tych trzech nektar jest najlepszy.

Fakty: Istnieje duża różnica pomiędzy sokami 100% produkowanymi bez dodatku cukru oraz napojami owocowymi i nektarami. Sok 100% otrzymujemy wyłącznie z owoców, bez żadnych dodatków. Dlatego ich wartość odżywcza jest  bardzo zbliżona do wartości odżywczej owoców i soków świeżo wyciskanych. Słowo „nektar" kojarzy nam się kulturowo z najlepszą formą napoju, z mitologicznym „napojem bogów". Tymczasem zgodnie z nazewnictwem UE, do którego stosują się polscy producenci  – nektar to rozcieńczony wodą, świeży lub odtworzony z koncentratu sok z dodatkiem cukru. Ilość soku owocowego użyta do wyprodukowania nektaru waha się zależnie od smaku od 25 do 50%.  Mniejsza ilość soku w tym produkcie musi zostać uzupełniona cukrem (najczęściej ok. 20 łyżeczek na 1 litr) i wodą (ok. 440 ml na 1 litr!). Napój to zwykle jeszcze bardziej rozcieńczony wodą sok  z dodatkiem cukru. Może zawierać 5-20% soku oraz  syntetyczne barwniki, chemiczne konserwanty, aromaty, a także sztuczne środki słodzące.

Mit 2. Owoce i świeżo wyciskane soki są dużo zdrowsze niż soki 100% w kartonie, nie można ich ze sobą porównywać.

Fakty: Nie ma dużych różnic pomiędzy wartościami odżywczymi owoców, świeżo wyciskanymi sokami i sokami 100% produkowanymi przemysłowo bez dosypywania cukru. Te trzy podmioty mają bardzo zbliżone wartości odżywcze. Nowe technologie stosowane w produkcji przemysłowej soków pozwalają na wydobywanie z owoców wszystkiego co w nich wartościowe, także błonnik pokarmowy. Dlatego najlepsze są soki 100% nieklarowane, mętne,  z cząstkami owoców.

Mit 3. Soki 100% muszą mieć w sobie konserwanty, bo mają długi okres przydatności do spożycia.

Fakty: Mimo braku jakichkolwiek dodatków chemicznych, takch jak konserwanty, soki 100% mają długi termin przydatności do spożycia, gdyż wytwarza sie je na zaawansowanych technologicznie sterylnych liniach produkcyjnych oraz pasteryzuje

Mit 4. Informacja, że dany produkt jest sokiem 100%, nie zawiera chemicznych barwników i konserwantów, jest trudna do zdobycia. Czytanie składu produktów jest skomplikowane i trzeba być specjalistą by zrozumieć zapisy na produkcie.

Fakty: Wystraczy sprawdzić, czy na opakowaniu jest napis „sok 100% bez dodatku cukru", by mieć gwarancję, że pijemy wyłącznie „owoce w płynie" bez żadnych dodatków.

Mit 5. Woda jest zdrowa i powinno się ją pić, szczegónie latem, ale gdy mamy ochotę na coś ze smakiem zostają tylko napoje gazowane. 

Fakty: Soki 100% są dokonałą alternatywą, gdy mamy ochotę na picie  o zdecydowanym smaku i jednocześnie dbamy o swój organizm. Od niedawna soki 100% oferowane są konsumentom w wielu smakach, a więc każdy może znaleźć coś dla siebie, co będzie dobrze komponowało się z całą dietą i  dobrze smakowało. Pod względem wartości odżywczych soki 100%, szczególnie mętne, są bardzo zbliżone do owoców, a jednocześnie doskonale gaszą pragnienie.

Mit 6. Być może napoje i nektary różnią się od soków 100%, ale różnice te są niewielkie

Fakty:  Napoje i nektary zawieraja znacznie mniejsze ilości soku (zależnie od smaku nektar od 50%  lub od 25%, a napój średnio ok. 20%) oraz nawet do 20 łyżeczek cukru na litr. Ponadto napoje mogą zawierać chemiczne konserwanty i syntetyczne barwniki, a także sztuczne środki słodzące. Ilość dosypanego cukru, który Polacy spożyli z napojami i nektarami w 2008 r.,  wynosiła około 68 208 ton czyli ponad 850 wagonów towarowych cukru!  

Mit 7. Jak sama nazwa wskazuje soki typu „multiwitamina" są najzdrowsze. Z pewnością są też inne określone smaki, które mają najwięcej wartości odżywczych i witamin  i należy je stale pić.

Fakty: Wszystkie soki 100% są wartościowe, przy czym w zależności od owoców, z których są otrzymane zawierają nieco inne ilości poszczególnych witamin, składników mineralnych i innych substancji bioaktywnych. Dlatego należy pić soki o różnych smakach. W ten sposób dostarczymy sobie największej gamy wartości odżywczych.  Jedna z marek obecnych na rynku oferuje już 16 smaków soków 100%, nie ma zatem problemu z urozmaiceniem diety.

Mit 8. Soki nie gaszą dobrze pragnienia, w gorące dni powinniśmy pić zatem tylko wodę, albo napoje owocowe i gazowane.

Fakty: W upalne dni lata trzeba koniecznie pomyśleć o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Sok 100% nie tylko ugasi nasze prganienie, ale także uzupełni stracone z potem składniki mineralne i witaminy.

Więcej informacji znajdziesz na www.fortuna.com.pl 

Przeczytaj też:

 

Inne Artykuły: