Kuchnia rosyjska nie tylko dla kibica
29 czerwca, 2018Kuchnia rosyjska nie tylko dla kibica
Bezapelacyjnie czerwiec jest miesiącem mundialu. Równie ciekawe co mecz, a dla niektórych nawet ciekawsze mogą być kulinarne odkrycia zainspirowane kuchnią royjską-kuchnią kraju gospodarzy. Proste w przygotowaniu potrawy będą doskonałym urozmaiceniem podczas wieczorów spędzonych na kibicowaniu.
Początki
Rosja-Pozornie bliska i dobrze nam znana, niemniej osnuta aurą tajemnicy.Mnogość krain geograficznych oraz bogate dzieje historyczne powodują, że w kuchni rosyjskiej jak w tyglu mieszają się najróżniejsze receptury, składniki i aromaty.
IX wiek-to właśnie wtedy narodziła się Ruś pierwsze państwo Słowian wschodnich. Jest to również okres którym narodziła się kuchnia rosyjska.Powstały pierwsze receptury zaliczane do kuchni chłopskiej i narodowej, które bazują na prostych i ogólnie dostępnych składnikach. Potrawy proste i aromatyczne. Bardziej wysublimowane smaki i delikatesowe produkty, jak kawior, miód oraz czerwone mięso, typowe dla średniej i wyższej klasy zaczęły pojawiać się w menu dopiero w XVII wieku.
W kuchni rosyjskiej ważną rolę odgrywają także dania postne, których obecność w menu determinują wytyczne kościoła prawosławnego. Dlatego też na rosyjskim stole często pojawiają ryby, a także leśne zbiory – owoce oraz grzyby. Nieodłącznym elementem menu są znane i z polskiej kuchni kiszonki. Gęste zupy, sałatki z gotowanych warzyw, pierogi, placki, kasze, galarety mięsne, śledzie, proste desery jak kisiel z owocami.Przyglądając się kuchni rosyjskiej szybko zauważymy, że jest ona bardzo zbliżona do naszych polskich kulinarnych tradycji.
Mąka to podstawa
Najważniejsze rosjskie dania to dania mączne. Do najpopularniejszych należą m.in. pielmieni, czyli małe pierożki z mięsnym nadzieniem, które do złudzenia przypominają polskie uszka. Ponadto nie można pominąć wareników, czyli gotowanych pierogów. Ciekawostą jest to, że znane w Polsce pierogi ruskie zawdzięczają swoją nazwę nie Rosji, a geograficznej krainie Rusi Czerwonej, która obejmuje południowo-wschodnią część Polski oraz północno-zachodnią Ukrainę. Po drugiej stronie granicy pierogi z ziemniaczano-serowym farszem nazywane są dla odmiany… polskimi. Bardzo popularne w Rosji i wschodniej Europie są bliny, obecne również w polskiej kuchni regionalnej – w szczególności na Podlasiu. Istnieją dwie receptury pozwalające przyrządzić placuszki o nieco innej nucie smakowej. Pierwsza z nich, typowo rosyjska, bazuje na mące gryczanej. Druga z kolei, obecna w kuchni rodzimej – na ziemniakach i mące ziemniaczanej.
Rosyjskie specjały, polskie smaki
Jakie smaki są jeszcze obecne w menu zza Uralu? Wśród zup prym wiedzie rybna ucha oraz szczi, czyli bardzo kwaśny kapuśniak. Oryginalności nie można natomiast odmówić okroszce – serwowanej na zimno zupie z żółtek, musztardy, ogórków, szynki i śmietany z dodatkiem kwasu chlebowego. Kompozycja odważna, nawet dla osób zaznajomionych z wschodnioeuropejskimi smakami. Rosyjskie sałatki nie budzą zdumienia w Polakach, gdzie drobno pokrojone gotowane warzywa z gęstym dressingiem są obecne na każdym przyjęciu. Na Zachodzie takie specjały jak majonezowy Olivier, buraczany winegret oraz śledzie pod pierzynką mogą zadziwić i nie stanowią bynajmniej synonimu lekkiego lunchu. Uwielbiana w Polsce mięsna galareta za wschodnią granicą znana jest pod nazwą chołodeć i podawana jest nie tylko z octem, ale i tartym chrzanem.
Bliny ziemniaczane z sosem z serka topionego z pieczarkami
Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy
Składniki na bliny:
-
500 g ugotowanych ziemniaków
-
1 jajko
-
3 szalotki
-
2 ząbki czosnku
-
5 łyżek mąki pszennej
-
3 łyżki mąki ziemniaczanej
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
sól i grubo zmielony czarny pieprz do smaku
-
olej rzepakowy do smażenia
Składniki na sos:
-
150 g świeżych pieczarek
-
1 łyżka oleju rzepakowego
-
300 g Serka topionego z pieczarkami MSM Mońki
-
100 ml słodkiej śmietanki
-
sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Dodać jajko, posiekaną szalotkę, oba rodzaje mąki, proszek do pieczenia oraz przyprawy do smaku. Całość wymieszać, podzielić na ok. 100 g porcje i uformować okrągłe placki. Każdy obtoczyć w mące i usmażyć na złoty kolor z obu stron na rozgrzanym oleju.
Pieczarki pokroić w cząstki i podsmażyć na oleju na złoty kolor. Dodać serek topiony, śmietankę oraz sól i pieprz do smaku. Doprowadzić do wrzenia.
Smacznego!