Karambola – gwiaździste menu
22 lipca, 2009Nazywają ją owocem gwiazdą.
I taki ma własnie kształt
Karambola (Averrhoa carambola) pochodzi ze Sri Lanki. Rośnie na drzewach o wysokości 6-10 metrów. Obecnie hoduje się ją w Brazylii, Malezji, Chinach, Australii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych.W Polsce można ją kupić od niedawna.
Jak smakuje?
Owoc karamboli ma od 6-13 cm długości i od 3 do 6 cm średnicy. Waży ok. 100g. Ma charakterystyczny kształ wydłużonej gwiazdy.
Jej cienka skórka jest jadalna. Miąższ dojrzałego owocu jest soczysty i chrupki zarazem.
Karambola ma wiele smaków w zależności od gatunku i pory zbioru. Niektóre karambole są słodkie z nutą kwaskową, inne mają smak cierpki. Po zerwaniu karambola nie dojrzewa.
Jak kupowac?
Kupując, wybierz owoc zwarty, o ciemnożółtym kolorze, pozbawiony przegnić i wydalający intensywny zapach.
Karambola wydaje się owocem wrażliwym, jednak bardzo łatwo się przechowuje. Może kilka nawet dni poleżeć w temperaturze pokojowej. W lodówce wytrzyma nawet dwa tygodnie.
Jak jeść?
Karambolę je się surową lub gotowaną. Można ją mieszać z innymi owocami lub warzywami. Jest pyszna polana winegretem.
Może być stosowana jako towarzyszące daniu warzywo lub być ugotowana z owocami morza i warzywami. Nie można gotować jej zbyt długo, by zachowała aromat. Pokrojona w plasterki służy jako elegancka dekoracja. Może zastąpić cytrynę przy owocach morza i rybach.
Karambolą dekoruje się również napoje, przystawki, sery, ciasta i tarty. Można jej używać do puddingów i sorbetów. Można też wyciskać z niej sok.
Karambola jest bogata w witaminę C i ma dużą zawartość potasu oraz witaminy A. Zawiera wiele kwasów owocowych.
04.05.2009
foto:istockphoto