Inspirander

Strona główna / Zdrowe przepisy / Jak komponować rodzinne menu?

Jak komponować rodzinne menu?
 Zdrowe przepisy

Jak komponować rodzinne menu?

11 września, 2008

Wystarczy, że poświęcisz na układanie codziennego jadłospisu nie więcej niż 2-3 minuty. Gorączkowe buszowanie po sklepowych półkach czy lodówce i zastanawianie się przed każdym posiłkiem, co tym razem podać dziecku i całej rodzinie, zazwyczaj zajmuje więcej czasu.

Skorzystaj z naszych wskazówek i wiedzy, by przekonać się, jak proste jest planowanie i przygotowywanie zdrowych posiłków.

Prosty sposób na wapń

3 x dziennie jedz produkty nabiałowe, jak mleko, jogurt czy ser. To "pyszne" rozwiązanie zaspokoi dzienne zapotrzebowanie organizmu – dziecka i wszystkich członków Twojej rodziny – na wapń. Przy okazji będzit to sposób na "doładowanie akumulatorów" i uzyskanie potrzebnej w ciągu dnia energii.

3 razy dziennie nabiał

  • Rewolucja w jadłospisach – czyli jak komponować posiłki z nabiałem w roli głównej, tak by miały więcej walorów odżywczych oraz smakowych i stały się hitem w Twoim domu.
  • Źródło "sił witalnych" – czyli przepyszne nabiałowe przepisy na codzienną porcję energii, białka i wapnia
  • Wykrywacz nabiału – tabela – czyli jak rozmieszczać produkty mleczne w tygodniowym menu.
  • Rady dla rodziców – czyli jak wspomagać budowanie mocnych kości, odporność i zdrowie rosnącego dziecka.

Piramida

Wykorzystuj różnorodne produkty ze wszystkich grup z piramidy zdrowego żywienia! Urozmaicenie nie tylko zapobiega nudzie, ale jest najprostszym sposobem, by zapewnić dziecku i całej rodzinie ponad 40 składników odżywczych potrzebnych organizmowi każdego dnia. Cokolwiek planujesz – dania ciepłe czy zimne, szybkie, improwizowane czy według przepisu Twojej babci, dobrze znane czy nowe z kuchni świata – piramida zdrowego żywienia powinna być dla Ciebie doradcą i przewodnikiem w podróży po kulinarnych szlakach.

Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli wcześniej zaplanujesz, co będziecie jeść jutro, a może nawet przez najbliższe dni na śniadania, obiady i kolacje, unikniesz codziennego czasochłonnego wymyślania na gorąco menu i nie stracisz głowy w kuchni. A co najważniejsze, bez trudu zadbasz o większą wartość odżywczą posiłków dla Twoich najbliższych. Jak planować? Nie istnieje żadna cud-metoda ani przepis na planowanie, po prostu wypróbuj, co najbardziej Ci odpowiada: może wolisz układać jadłospis na cały dzień, parę dni czy też na tydzień z góry. Bez względu na to, co wybierzesz, dobrze jest wziąć pod uwagę swój rozkład zajęć – zastanów się, ile będziesz mieć czasu we wtorek, a ile w niedzielę. Od tego zależy, jak ułożysz jadłospisy. Gdy już będzą gotowe, przygotuj listę zakupów.

Inne Artykuły: