Jak gotować szparagi?
28 lipca, 2009Obieranie
Ułóż swoje szparagi na desce do krojenia i przytnij je do jednakowej długości. Śmiało możesz je skrócić o 1-2 cm, ponieważ nasada szparaga jest zdrewniała i łykowata, odłoż końcówki na bok, przydadzą się do zupy. Po przycięciu szparagi trzeba obrać. Najlepiej jest jeżeli szparag leży na desce, a Ty trzymając go za główkę obierasz go w kierunku nasady. Jeżeli szparagi są grube możesz lekko je unieść, ale uważaj, bo mogą pęknąć pod naciskiem obieraczki. Obieranie wymaga sporo cierpliwości, ale zapewniam, że warto. Nie wyrzucaj obierek, doskonale nadają się na zupę ! ! !Jeżeli wszystkie twoje szparagi są obrane, opłucz je dokładnie pod bieżącą wodą. Opłukane szparagi ułóż na papierowym ręczniku lub ściereczce, delikatnie osusz.
Uff, najgorsze za Tobą.
Gotowanie
Wstaw wodę, około 2 litrów na jedną paczkę szparagów (0,5kg). Dobrze byłoby aby garnek był wysoki i miał jak najmniejszą średnicę, wtedy Twoje szparagi będą gotowały się na stojąco. Jeżeli nie masz takiego garnka, trudno, ugotowane w zwykły sposób też będą smaczne. Wodę trzeba doprawić, aby wydobyć smak szparagów. Niestety w przypadku szparagów sama sól nie wystarczy. A więc na 2 litry wody trzeba dać:
-1 łyżeczka soli
-1łyżka cukru
-1 łyżka masła
-1/2 cytryny (wyciśnij z niej sok i wrzuć owoc do wody)
Przed ugotowaniem szparagów trzeba je związać w pęczki. Dzięki temu Twoje szparagi łatwiej będzie wyjąć z wody i nie połamią się Oczywiście nie wolno łączyć w jednym pęczku zielonych i białych szparagów ponieważ mają inny czas gotowania. Przy robieniu pęczków zwróć uwagą na ich grubość, chodzi o to aby wszystkie szparagi były tak samo miękkie. Dlatego grubsze szparagi oddziel od cienkich. Pęczki szparagów powinny liczyć 4-6 sztuk w zależności do ich grubości, po prostu zrób takie pęczki, aby było Ci wygodnie je związać. Pod żadnym pozorem nie związuj szparagów gumką. Najlepszy będzie szpagat lub niefarbowana dratwa.
Woda się zagotowała. Włóż do niej szparagi. Nie upychaj ich na siłę, włoż tyle pęczków aby każdy mógł się swobodnie obrócić w wodzie. Czas gotowanie szparagów zależy od pory ich zerwania (po prostu im później zerwane tym są bardziej twarde) i grubości i wacha się między 5 a 15 minut.
A więc zrób tak, po 5 minutach wyjmij jeden pęczek i ściśnij jednego szparaga (wiem, że są gorące) placami, mniej więcej w połowie długości. Jeżeli czujesz, że pod naciskiem twoich palców włókna się rozchodzą i szparag ugina się to są ugotowane.
Te wolne kilka minut to dobry czas na przygotowanie pasków z pora, aby mieć czym szparagi związać. Zrób tak: przytnij pora mniej więcej do 30-40 cm długości. Nic nie wyrzucaj.
Przekrój go wzdłuż na pół i rozdziel jego liście, teraz każdy liść pokrój w paski o szerokości 0,5 cm. Jak już wszystkie pokroisz, musisz je sparzyć, Fantastycznie nada się do tego woda w której gotujesz szparagi. Po prostu zanurz paski szparagów na 5 sekund w gotującej się wodzie.
Wyjmij szparagi z garnka i odsącz. NIE WYLEWAJ WODY! ! !
Jak szparagi lekko ostygną, rozwiąż je i zrób pęczki jeszcze raz, tym razem zwiąż je wcześniej przygotowanym porem.
Zanim podasz owoc swojej pracy zgłodniałym gościom, podgrzej je gorącym wywarze szparagowym, tym samym, w którym szparagi były gotowane.
18.06.2009
Foto:istockphoto.com