Gałgant – korzeń życia
22 lipca, 2009Galangal zwany inaczej gałgantem chińskim lub dzikim kardamonem to okazała bylina.
Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Dziko rośnie w Malezji. Uprawiany jest m.in.: w Chinach i Cejlonie (Sri Lanka). Ma niezwykły smak, podobny do imbiru, ale ostrzejszy – trochę pieprzowy, trochę goździkowy.
Kupując galangal, zwróć koniecznie uwagę na formę korzenia. Wybieraj tylko młode, z delikatną skórką. Mają więcej soku i są bardziej aromatyczne.
Galangal możesz używać do dań tajskich. Ale możesz go jeść i na surowo.
Bardzo zdrowe jest żucie korzenia, ale nie więcej niż 10 g dziennie.
Możesz z galangalu zaparzyć herbatkę. Do herbatki dodaj miód lub miętę do smaku. Możesz wlać syrop miętowy, ale zawsze lepsze są świeże liście.
Ten egzotyczny smak na pewno zadziwi Twoich gości, a jednocześnie po sutym posiłku ułatwi trawienie.
Jak przechowywać?
Galangal zetrzyj na tarce albo bardzo drobno posiekaj.
Możesz go zamrozić. W tym celu przygotuj malutkie torebeczki z folii plastikowej i utarty galangal podziel na małe porcje. Używając go w kuchni, będziesz odmrażać tylko tyle ile jest ci naprawdę potrzebne.
Spróbuj też ususzyć plasterki galangalu na słońcu. Suszony galangal ma bardzo przyjemny aromat i można go używać do deserów.
W Polsce galangal można kupić w sklepach z azjatycką żywnością. Ponieważ nie ma takich sklepów w małych miasteczkach, jadąc do większej metropolii kup 25-30 dag korzeni i zgodnie z naszymi wskazówkami zamroź.
Co zawiera i jak działa?
Galangal jest bogaty w witaminy B i C. Jedząc go, uodparniasz się na infekcje i lepiej znosisz zmęczenie oraz łatwiej Ci się skoncentrować na pracy umysłowej.
Gałgant zawiera również żelazo i cynk. Ułatwia trawienie, łagodzi bóle brzucha oraz oczyszcza krew.
Ważne dla kobiet: ma on istotny wpływ na lepsze ukrwienie twoich narządów rodnych. Możesz używać go w miłosnej kuchni jako silny afrodyzjak.
29.04.2009
Foto:istockphoto.com