Dieta na jesień zgodnie z Ajurwedą
20 września, 2017Instagram/ @miedzy_nami_cafe
W poprzednich artykułach z cyklu Ajurweda, Redakcja Inspirander wyjaśniła Wam znaczenie tego pojęcia oraz wskazała sposoby na sprawdzenie typu doszy, która w Tobie drzemie: Vata, Pitta, a może Kapha. Ta wiedza jest kluczowa do samopoznania i dokonania istotnych zmian w życiu i diecie. Pamiętacie lansowany w mediach slogan „Jesteś tym, co jesz”? Odsłania kontrowersyjną i z pozoru, banalną prawdę, na temat znaczenia diety i lifestylu dla jakości życia człowieka. Jeśli żyjesz w zgodzie z własną naturą, spożywasz posiłki i składniki, po których Twój organizm czuje się rześki i obudzony do pracy (nie pobudzony po 4 filiżance kawy), to jesteś w stanie osiągnąć stan długotrwałego szczęścia. Właśnie tym jest Ajurweda. Wiedzą i sekretem, wywiedzionym z Indii, o tym, jak żyć, by być szczęśliwym oraz w jaki sposób wspomagać swoje witalne siły, by stać się energicznym i gotowym do działania. Dieta na tym polu jest niezawodna. Wystarczy, że wykonasz nasz quiz na typy doszy, znajdujący się w poprzednim tekście z zakresu Ajurwedy. Kolejny krok, to przyjrzenie się swojej diecie z lupą i apetytem tylko na to, co służy naszemu zdrowiu i naturze.
Sekret zdrowia – dieta zgodnie z Ajurwedą
Na pewno zdarzyło Ci się spotkać ludzi, którzy jedzą, to co lubią i nie przebierają w ilościach (oczywiście mamy tu namyśli jedzenie do syta, ze smakiem, a nie bezkarne przejadanie się), a nie tyją. Chyba, że spotkaliście osoby, które jedzą bardzo mało, bo ich głód jest szybko zaspokojony i nie można w nich wmusić, ani łyżki więcej? Może znacie kogoś, kto nie akceptuje zimnego jedzenia, bo go tylko rozdrażnia, za to uwielbia gorące zupy jak np. krem z cukinii plus chrupiące grzanki? Od kanapek stroni, ale tost zje. Tak wiele nawyków i indywidualności w diecie. Dlaczego i skąd? Odpowiedź: Ajurweda. To jest właśnie sekret i klucz do sukcesu oraz szczupłej sylwetki – jedz w zgodzie z własną naturą, tyle, ile potrzebuje Twój organizm – nie mniej, nie więcej, chyba, że jesteś na wysmuklającej diecie. Uzdrawiaj się mocą naturalnych sposobów, do jakich zaliczyć można Ajurwedę. To metoda lepsza niż apteczne medykamenty. Oto tajniki i przepisy na jesień dla wszystkich ciekawskich Ajurwedy.
Jedz na jesień zgodnie z Ajurwedą – Vata
Instagram/ @ ewa_mama_davida
W Ajurwedzie wyróżniamy 3 typy konstytucyjne: Vata, Pitta i Kapha.
Wszystkim osobom, które zaklasyfikowały się do 1 kategorii dosz, polecamy dietę jesienną, w której prym wiodą posiłki ciepłe, gotowane, rozgrzewające, nieco kaloryczne o ciężkiej konsystencji. Co powinno królować na Twoim talerzu jesienią? Płatki owsiane z suszonymi owocami, kardamonem, cynamonem, solą i masłem ghee to niezawodny sposób na spożycie zdrowego śniadania. Na lunch sprawdzą się wszystkie kremowe zupy np. z dyni lub marchwi z dodatkiem imbiru. Do urozmaicenia możesz dodać mleko kokosowe. Na jesienną kolację zjedz warzywną zapiekankę. Jako przekąski zdadzą egzamin: orzechy włoskie, nerkowce, mogą być prażone na patelni, pieczone jabłka z cynamonem lub śliwki. Zrezygnuj z chleba, którego Twój organizm nie toleruje. Przed snem możesz wypić szklankę mleka z kardamonem, które uspokoi Cię jesienną porą i sprawi, że zapadniesz w głęboki sen. Pamiętaj, jedz mało, a często i tylko wtedy, gdy naprawdę czujesz apetyt. Nigdy w złości, zamyślony lub w pośpiechu. Vaty są szybkie, ale potrzebują koncentracji na spożywanym posiłku. Nie zaleca się przejadać. To wywołuje u Vaty stany lękowe i brak skupienia. W jesienne wieczory tego lepiej się wystrzegać.
Jedz na jesień zgodnie z Ajurwedą – Pitta
Instagram/ @sunn.studentmat
Dla typów Pitta, na jesienne śniadanie polecamy jajecznicę z tostem i masłem ghee lub owsiankę na mleku np. z migdałów z dodatkiem kardamonu, rodzynkami i łyżeczką miodu. Na lunch do zjedzenia wybierz wegetariańskiego wrapa ze swoimi ulubionymi sezonowymi, jesiennymi warzywami. Jako przekąska świetnie sprawdzi się szklanka mleka kokosowego, mleczny shake lub garść orzechów włoskich i laskowych. Pitta lubi jeść regularnie i do syta. By zadbać o kondycję swojego ciała i zdrowia, wystrzegaj się potraw kwaśnych i mocno przyprawionych. Nie przesadzaj z liczbą jajek oraz alkoholu i cukru. Jedz w ciszy i do godziny 19:00. Po tym czasie, postaw na jesienne warzywa i owoce, te lokalne przypomną Ci smak dzieciństwa.
Jedz na jesień zgodnie z Ajurwedą – Kapha
Jeśli bliższa Ci energia Kaphy, Twoje idealne śniadanie to kasza jaglana z cynamonem i kurkumą, posypana ziarnami słonecznika z garścią rodzynek, orzechów, szczyptą soli i imbiru. Na lunch wybierz nuddle z grzybami, w które obfituje jesienna pora. Danie dopraw czosnkiem, imbirem i chilli. Na kolację przygotuj rybę na parze z ciemną fasolką lub surowe warzywa z dippem. Jako przekąskę wybierz grillowaną gruszkę z cynamonem lub herbatę z imbirem. Parafrazując tytuł kultowego filmu z Julią Roberts, „Jedz, kochaj i żyj” szczęśliwie z zgodzie z Ajurwedą!
Ćwicz jesienią zgodnie z Ajurwedą, by wspomóc dietę
Osobom o konstytucji Vaty poleca się jesienią następujące ćwiczenia: jogę, medytację, masaż tajski tzw. joga dla leniwych, taniec, spacery w parku i wędrówki po górach. Pittom z racji ich postury zaleca się sporty takie jak pływanie, bieganie, ale także jogę i medytację. Dla doszy Kapha idealne ćwiczenia na jesień to joga, aerobik oraz trening siłowy, które przyspieszą metabolizm i pomogą w walce ze zbędnymi kilogramami. Przestrzeganie sportowego reżimu pomoże zachować Ci zdrowie i dobre samopoczucie jesienią. Ponadto, wysiłek fizyczny świetnie uzupełnia dietę ajurwedyjską.
Opracowanie: Ilona Jaworska
Sprawdź też:
Co to jest Ajurweda?
Dlaczego warto uprawiać jogę jesienią?
Określ swój typ doszy