Inspirander

Strona główna / Zdrowe przepisy / Dekalog zrowego żywienia

Dekalog zrowego żywienia
 Zdrowe przepisy

Dekalog zrowego żywienia

31 lipca, 2009

Oto 10 prostych zasad, którymi powinien kierować się każdy, komu zależy na zdrowym stylu życia.

1. Unikaj monotonii, dbaj o różnorodność spożywanych produktów

Nie przywiązuj się do tych samych sprawdzonych dań. Eksperymentuj, szukaj nowych smaków. Urozmaicając dietę zapewnisz swojemu organizmowi więcej niezbędnych składników odżywczych.

2. Odżywiaj się regularnie

Jedz codziennie przynajmniej trzy posiłki dziennie, nie rezygnuj ze śniadania, bo to ono jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia.

3. Pamiętaj o produktach zbożowych

Lwia część kalorii, które spożywasz w ciągu dnia powinna pochodzić właśnie z produktów zbożowych. Wybieraj kasze gruboziarniste, pieczywo z mąki z grubego przemiału, makarony ciemne, płatki żytnie i owsiane.

4. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej

Dostarczają one witamin i mikroelementów, a także energii w postaci węglowodanów złożonych. Przynajmniej raz dziennie spożywaj warzywa gotowane. Owoce jedz miedzy posiłkami i pod każdą postacią – świeże, gotowane, pieczone, suszone.

5. Wypijaj codziennie przynajmniej dwie szklanki mleka

Twój przedszkolak bardzo intensywnie rośnie, dlatego w jego diecie nie może zabraknąć białka i wapnia, w które obfitują produkty mleczne.

6. Mięso spożywaj z umiarem

Jest ono źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczów i witamin z grupy B. Nie opieraj diety tylko na jednym rodzaju mięsa. Wybieraj mięso chude. Pamiętaj również o rybach – jedz je co najmniej dwa razy w tygodniu.

7. Ogranicz spożycie tłuszczów

Tłuszcze zwierzęce zawierają dużo cholesterolu i szkodliwych izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do sałatek i surówek używaj oliwy lub oleju roślinnego.

8. Słodycze jedz sporadycznie

Pamiętaj, ze słodycze mają stanowić jedynie dodatek do posiłku, a nie zastępować go. Unikaj ciast z tłustym kremem, a cukierki zastąp czekoladą.

9. Pamiętaj o napojach

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu odgrywa bardzo istotną rolę w procesie trawiennym i ogólnym funkcjonowania organizmu. Unikaj napojów gazowanych i słodkich. ?Zaprzyjaźnij się" z wodą.

10. Pokochaj ruch

Nawet najbardziej odpowiednia dieta nie zapewni dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. By to osiągnąć, niezbędna jest aktywność fizyczna.

Inne Artykuły: