Dania z dyni
11 września, 2008Nasze mamy i babcie dobrze wiedziały o właściwościach odżywczych dyni. Z dzieciństwa pamiętamy zupę dyniową, placki, zapiekanki i kaszę. Nasze dzieci to okazałe warzywo kojarzą głównie z Halloween, a szkoda. Dynia imponuje nie tylko rozmiarami i barwą, ale przede wszystkim bardzo wysoką wartością odżywczą.
Zupa dyniowa z kluskami
Potrzebne ci będą:
- 1/2 kg dyni;
- 1 litr rosołu warzywnego;
- 2 ząbki czosnku;
- szczypta mielonej gałki muszkatołowej,
- kilka ziarenek
- ziela angielskiego,
- sól,
- pieprz.
Wykonanie:
Przygotuj rosół warzywny (z włoszczyzny lub kostki rosołowej). Dynię umyj, oczyść ją z pestek i włókien, obierz też ze skóry. Pokrój na kawałki i wrzuć do gotującego się rosołu. Gotuj przez 15-20 minut na małym ogniu. Dodaj do smaku przyprawy oraz czosnek. Gdy zdejmiesz zupę z ognia, za pomocą blendera zmiksuj ją do uzyskania gładkiego musu.
Dynia – właściwości odżywcze
- To pokaźne warzywo zawiera dużo karotenu (prowitaminy A) – im bardziej intensywny jest kolor miąższu, tym więcej witamin.
- Dynia jest lepszym od marchwi produktem w żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, choroby wątroby, otyłość i zaburzenia przemiany materii. Dynie wzmacniają także system immunologiczny.
- Dynie zawierają dużo witamin A, B1, B2, C, PP oraz składników mineralnych – zwłaszcza fosforu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Jej spożywanie szczególnie wskazane jest dla dzieci, które cierpią na anemię. Dynia (w różnej postaci) powinna gościć na ich stole jak najczęściej.
- Pestki, czyli nasiona dyni, mają właściwości lecznicze. Od niepamiętnych czasów świeże, nieprzesuszone pestki stosowane są przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego tj. robaczycy i tasiemcom. (Niszcząca robaki jest prawdopodobnie zawarta w pestkach kukurbitacyna). Warto podawać je dzieciom, ponieważ są całkowicie nieszkodliwe w przeciwieństwie do środków chemicznych.
- Ze względu na znaczącą zawartość cynku, nasiona dyni stosuje się w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, opryszczka, a także przy wrzodach żołądka i trudno gojących się ranach.
CZY WIESZ, ŻE…
Świeży sok z dyni poprawia pracę przewodu pokarmowego, łagodzi ból brzuszka u dziecka (np. kolkę jelitową), zapobiega też zaparciom. A jeśli dodasz do niego odrobinę miodu – otrzymasz smaczny i delikatnie uspokajający napój, który możesz podać nawet dziecku.
Przepisy z dynią:
Tatiana Ziemkowska