Inspirander
Co podać dziecku do picia?
 Szkoła zdrowego żywienia,

Co podać dziecku do picia?

29 maja, 2009

Woda to podstawa. Jest niezbędna w naszym organizmie, bowiem wykorzystywana jest do wszystkich procesów życiowych. Niestety wciąż pijemy za jej mało i nie przyzwyczajamy do niej dzieci, które zdecydowanie wolą słodkie napoje.

Kilkulatek, gdy jest spragniony, potrafi już poprosić o picie, jednak czasami tak bardzo pochłania go zabawa, że po prostu o tym zapomina. Dlatego co jakiś czas należy zaproponować mu wypicie zdrowego napoju. Najlepiej zwykłej wody lub soku naturalnego, bowiem od tego, co podajemy dziecku do picia, w dużym stopniu zależy jego zdrowie.

Woda

Czysta woda jest przez dietetyków uznawana za napój najzdrowszy i najkorzystniej wpływający na nasz organizm. Jest najszybciej i najłatwiej ze wszystkich płynów przyswajana przez nasz układ pokarmowy, bowiem jest neutralna. Jednak dzieci często za nią nie przepadają. Jeśli maluch nie da się przekonać do wody, można spróbować dodać do niej odrobinę soku lub plasterek cytryny. Dzięki temu płyn nabierze odrobiny smaku i jest duża szansa, że dziecko spojrzy nań bardziej przychylnym okiem.

Soki

Naturalne soki owocowe bądź warzywne są źródłem błonnika i mikroelementów, które "uciekają" z organizmu wraz z potem. Dlatego też należy je podawać dziecku, jednak z umiarem. Optymalną dzienną porcją soku dla przedszkolaka jest 1-2 szklanki. Ważne jest, by sok naturalny nie był dosładzany (co jednak zdarza się bardzo często). Dlatego kupując soki koniecznie trzeba zwracać uwagę na informacje zawarte na etykiecie.

Napoje słodzone

Piękne kolorowe nalepki, postacie zwierząt lub bohaterów ulubionych bajek – butelki i kartoniki ze słodkimi napojami są bardzo pożądanym przez maluchy produktem. Większość z nich jednak dostarcza dzieciom nie tylko niezbędnej szczególnie w upały wody, ale także sporej ilości kalorii. Dlatego też słodkie napoje są jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do nadwagi i otyłości u dzieci. Zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie za sobą otyłość, jest cały wachlarz, między innymi jest to nazbyt obciążony układ kostno – stawowy, zmniejszona wydolność płuc i nadciśnienie. Oprócz zagrożeń związanych z nadwagą, napoje słodzone (obok innych słodyczy) przyczyniają się do wystąpienia próchnicy zębów (szczególnie groźne pod tym względem są napoje gazowane). Często zawierają również sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku i konserwanty, a one z kolei mają działanie alergizujące.

Herbata

Ziołowa, czarna, zielona, biała – wybór herbat jest naprawdę imponujący. Napój en szybko stawia na nogi, dodaje energii, relaksuje – jego zalety można by wyliczać bardzo długo. Najczęściej pijemy herbatę na ciepło, ale także jest wyśmienita jako napój chłodny oraz jako dodatek do koktaili.

Pamiętaj, że …

Dzieci bardzo szybko się ulegają odwodnieniu – szczególnie w upały. Aby do tego nie doszło, w małych ilościach przedszkolak powinien wypijać dziennie od 1.5 do 2 litrów płynów.

Czarna herbata (jak również zielona i biała) zawiera kofeinę, dlatego przedszkolaki nie powinny jej pić, natomiast schłodzona mięta z cytryną, malwa, herbatka żurawinowa – świetnie ugaszą pragnienie w upalne dni.

 

Inne Artykuły: