Inspirander

Strona główna / Zdrowe przepisy / Diety / 5 wad i zalet detoksu sokowego

5 wad i zalet detoksu sokowego
 Diety,

5 wad i zalet detoksu sokowego

25 maja, 2017

Nadchodzi w końcu taki moment, kiedy ciało krzyczy ,,STOP! Nie jestem śmietnikiem, przestań wpychać we mnie to ociekające tłuszczem, solą i cukrem jedzenie”. Nawet jeśli na co dzień odżywiacie się zdrowo, z pewnością znacie to uczucie po świętach czy obfitym cheat day’u. Jeśli potrzebujecie zmian i nowej energii, na pomoc przybywają Wam nagłówki w sieci i gazetach: ,,DETOKS SOKOWY”. Zdań na jego temat jest tak wiele, jak osób, które go spróbowały, bądź nawet próbować nie zamierzały. Zebraliśmy dla Was najważniejsze wady i zalety detoksu sokowego.

ZALETY:

Pozbycie się z organizmu wszystkich resztek zalegających w jelitach

Oznacza to również pozbycie się zbędnych kilogramów, wyszczuplenie sylwetki i uczucie lekkości w brzuchu. Wszelkie toksyny, którymi jest nafaszerowany nasz organizm (konserwanty, ulepszacze, barwniki) wychodzą z nas w trybie przyspieszonym.

Nabycie zdrowych nawyków

Większość z nas jest uzależniona od śmieciowego jedzenia, soli czy cukru, a niestety nie zdajemy sobie z tego sprawy. Będąc głodnymi, mamy ochotę sięgnąć po to, czym się zazwyczaj odżywiamy. Jeśli są to zatem hamburgery czy batoniki, w momencie ssania w żołądku, sięgamy po coś niezdrowego. Detoks pozwala odzwyczaić nasz mózg od takich zachcianek. W chwili głodu będzie łapać nas chęć na owoce i warzywa. 

Dostarczenie organizmowi ogromnej ilości witamin i składników mineralnych

Wyobraźcie sobie, że jecie przez cały dzień kilogram jabłek, buraków, selera czy marchewek. Cóż, pewnie byłoby bardzo zdrowo, ale kto by dał radę? A to wszystko możemy dostarczyć za pomocą kilku szklanek pysznego soku, który wypijemy w krótkim czasie. Dzieje się tak dlatego, że wartości odżywczej owoców i warzyw, z których robimy soki, za wiele nie ubywa.

Znaczna poprawa cery

Wypryski na twarzy to sygnał od naszego ciała, że nie radzi sobie z  toksynami. Skóra poprawia się po odkwaszeniu i oczyszczeniu organizmu, staje się bardziej napięta, pozbawiona cellulitu i wykwitów.

Przypływ energii

Podczas detoksu wymagana jest aktywność fizyczna. Chociaż na początku może być ciężko, Wasze ciało Wam za to podziękuje. Rozjaśnia się umysł, poprawia jakość snu, nie odczuwamy ciągle zmęczenia jak wcześniej.

WADY:

Wysoka cena

Gotowy zestaw soków od specjalizujących się w tym firm to koszt ok. 700 złotych. Dobrą alternatywą są zagraniczne aplikacje kosztujące ok. 6 euro. Wiadomo jednak, że musimy posiadać też sokowirówkę i codziennie zaopatrywać się w dużą ilość świeżych warzyw i owoców, które w naszym kraju są coraz droższe. 

Solidne przygotowanie

Jeśli na co dzień nie odżywiacie się w 100% zdrowo, trzeba zacząć przygotowania organizmu do detoksu ok. 2 tygodnie wcześniej. Należy całkowicie zrezygnować z fast foodów, cukru, alkoholu i ograniczyć do minimum spożycie mięs, kawy czy mocnej herbaty. Dodatkowo warto pić dużo wody, ziół i oczyszczających herbat. Dla niektórych może być to tak duża przeszkoda, że zrażą się jeszcze przed rozpoczęciem detoksu sokowego.

Nieprzyjemne objawy przez pierwsze dni

Głód, bóle głowy, nudności, biegunki, wysyp pryszczy na twarzy, ogólne rozdrażnienie, zmęczenie, brak chęci do życia – te objawy będą silniejsze, jeśli nie poczynimy wspomnianych wyżej przygotowań, ale i tak się pojawią. Są efektem pozbywania się toksyn z organizmu.

Nie dla wszystkich

Na detoks mogą sobie pozwolić tylko dorosłe, zdrowe osoby. 

Efekt jojo

Jeśli powrócimy do starych nawyków, już po dwóch dniach wróci zgubiony tłuszczyk i  kilogramy. 

To jak? Zdecydujecie się?


Opracowanie: Marta Bijan

Inne Artykuły: