Zimowy spacer z dzieckiem
15 kwietnia, 2009Co do tego, że spacer jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju systemu odpornościowego naszego malucha nikt z nas nie ma wątpliwości. Nie wahamy się, gdy jest piękna pogoda, co innego jednak gdy za oknem śnieg lub plucha. Co robić? Wychodzić, czy zostać?
Edyta Łancuncewicz – Mazurkiewicz
Wychodzić ale… oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, by spacer w taką pogodę wzmocnił pociechę, a nie stał się przyczyną choroby.
Na spacer gotowi! Start!
Noworodka przed wyjściem na pierwszy spacer zimą należy przyzwyczaić do niskich temperatur. Po skończonym drugim tygodniu życia zwykle można już rozpocząć tzw. werandowanie. Ubierz malucha tak jak na spacer i otwórz okno na 5-10 minut, stopniowo zwiększaj czas przebywania dziecka na chłodnym powietrzu. Kontroluj czy maleństwu nie jest zbyt ciepło lub zimno. Dotknij karczku, jeżeli jest spocony musisz dziecko lżej ubierać – gdy karczek jest zimny znaczy to że twemu maleństwu również jest zimno. Po około miesiącu od narodzin i wcześniejszym przygotowaniu możesz wyruszyć z malcem na pierwszy zimowy spacer. Najlepiej wybierz dzień, w którym temperatura na dworze nie spada poniżej zera. Nie wychodź, jeżeli wieje porywisty wiatr lub temperatura spada poniżej -5°C. Podobnie jak przy werandowaniu zacznij od krótkich wyjść i stopniowo zwiększaj czas przebywania na powietrzu. Spaceruj z dzieckiem tak, by nie łapać ?do budki" wiatru. Pamiętaj, że przy dużej wilgotności powietrza i wietrze uczucie chłodu może się potęgować. Najlepiej wychodź z wózkiem w godzinach południowych, jest wtedy bowiem najcieplej. Oczywiście na spacerze musisz tak wszystko zorganizować (sucha pieluszka, pełen brzuszek, ratunkowy smoczek w torebce), by płaczący rozpaczliwie malec nie nałykał się mroźnego powietrza.
Po 2 tygodniach "treningu" codziennego wychodzenia, tak poznasz swojego bąka, że spacer nie będzie stanowił dla was większego problemu.
Jak ubrać malucha na zimowy spacer?
Przyjęta jest ogólna zasada, że leżącemu dziecku ubieramy jedną warstwę więcej niż sobie, a chodzącemu o jedną warstwę mniej. Strój musi być adekwatny do temperatury panującej na zewnątrz i wygodny. Najlepiej ubierać dziecko na cebulkę (więcej cienkich warstw). Najmłodszym spacerowiczom proponujemy założyć: pieluchę, kaftanik i śpiochy lub body z długim rękawem i pajacyk, ciepłe skarpetki, kombinezon ze stopkami, rękawiczkami i kapturkiem oraz czapeczkę wiązaną (delikatnie!) pod szyją. Należy wziąć również kocyki lub kołderkę do przykrycia. Jeżeli warunki na to pozwalają, nie dopinaj ubioru na ostatni guzik w mieszkaniu. Zanim wyjdziecie na powietrze maluch zgrzeje się i może głośno wyrażać swój protest. Spróbuj obiektywnie stwierdzić czy części ubrań nie da się pozapinać na dole tuż przed samym wyjściem.
Niezależnie od wieku dziecka przed wyjściem na zimowy spacer powinnaś zabezpieczyć jego skórę odpowiednim kremem. Składniki w nim zawarte chronią przed wiatrem i mrozem zmniejszając wysuszenie skóry i zapobiegają jej pękaniu. Nie używaj kremu z zeszłego roku. Po otwarciu krem zwykle może być używany przez około 6 miesięcy, pomimo że okres przydatności podany na opakowaniu jeszcze nie upłynął.
Na spacer z pełnym brzuszkiem
Wyjście z dzieckiem na dłużej zaplanuj w takim czasie, kiedy będzie ono najedzone, po posiłku. Zapobiegnie to marudzeniu i malcowi będzie cieplej. Dodatkowo zminimalizujesz możliwość ?nałykania się" zimnego powietrza dając mu przekąskę w czasie przebywania na dworze. A po powrocie do domu malec chętnie spałaszuje ciepły obiadek. W okresie jesienno zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienia i choroby gry podobne. Pamiętaj o tym, by szczególnie w tym okresie dieta dziecka była urozmaicona i pełnowartościowa. Na waszym stole warzywa i owoce, a także potrawy z dużą zawartością białka (mięso, strączkowe, nabiał) powinny gościć codziennie.
Foto: istockphoto.com