Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Niemowlę / Zdrowe bioderka u malucha

Zdrowe bioderka u malucha
 Macierzyństwo,

Zdrowe bioderka u malucha

22 kwietnia, 2009

Każdy maluch przed ukończeniem 3. miesiąca życia powinien mieć skontrolowane stawy biodrowe. Najlepiej, gdy kontrola ta odbędzie się już w pierwszych dniach życia, przed wyjściem ze szpitala.

Jeśli dziecko nie miało zbadanych bioderek wkrótce po urodzeniu, powinien to zrobić lekarz, który opiekuje się maluchem. Uważnie skontroluje on odwodzenie nóżek, symetrię fałdów pośladkowych i udowych. Dobrze jest też zrobić badanie USG stawów biodrowych. To jest nieszkodliwe, a daje lekarzowi pełną informację o tym, czy stawy malucha są ukształtowane prawidłowo. Jeśli wasz doktor uzna to za wskazane, skieruje niemowlę do ortopedy. Wcześnie rozpoczęte leczenie dysplazji jest krótsze i przynosi najlepsze wyniki.

Kilka sposobów na zdrowe bioderka:

 • Podczas przewijania nie podnoś pupy maleństwa ciągnąc je do góry za stopy lub za jedną nóżkę. Pośladki podnoś, wkładając rękę pod kość krzyżową dziecka.
 • Nie należy prostować „na baczność" nóżek maleństwa podczas zabiegów higienicznych czy zabawy.
 • Ubieranie malucha w zbyt ciasne śpioszki, które krępują swobodę ruchów lub przetrzymywanie w beciku też źle wpływa na kształtowanie się stawów biodrowych.
 • Najzdrowsza dla malca jest pozycja żabki, z nogami odwiedzionym w stawach biodrowych i ugiętymi w kolanach. Niemowlę powinno codziennie mieć możliwość swobodnego pofikania nóżkami, np. leżąc na golaska po kąpieli.

 • Szerokie pieluchowanie w pierwszych miesiącach życia (dwie pieluchy tetrowe) to nadal dobra metoda utrzymania właściwego położenia główki kości biodrowej w stawie w tym czasie, kiedy jest on jeszcze bardzo plastyczny.
 • Do noszenia dziecka możesz używać nosidełka. Nóżki malucha siedzącego w nosidełku znajdują się w rozkroku. To najlepsza, fizjologiczna pozycja umożliwiającą właściwe kształtowanie się panewek stawów biodrowych. Jeśli chcesz dłużej nosić dziecko, wygodniej i zdrowiej niż na rękach jest nosić je w nosidełku, na brzuchu. Kup nosidełko o dobrej konstrukcji z atestem i noś w nim malca, który potrafi już utrzymać główkę w pozycji pionowej.
 • Nogi niemowlęcia trzymanego na rękach nie mogą być wyprostowane. To źle wpływa na stawy biodrowe. Najlepiej, jeśli pupa malucha spoczywa na twoim przedramieniu, a nóżki muszą być w rozkroku. Trzymaj dziecko „twarzą w twarz", a jego nóżki niech obejmują ci´ w pasie (pozycja małpki). Większe niemowlę sadzaj sobie okrakiem na biodrze. Jego stawy biodrowe znajdują się wtedy w pozycji odwiedzionej.

  Dobry pomysł:

  Często kładź maluszka na brzuszku, z nóżkami w pozycji żabki. Unosi wtedy główkę, ćwiczy mięśnie karku i grzbietu. Pamiętaj, że właściwa pozycja nóg sprzyja prawidłowemu kształtowaniu panewek stawów biodrowych.

 

Zobacz też:

 

Inne Artykuły: