Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Zachęta zachęca do sztuki

Zachęta zachęca do sztuki
 Macierzyństwo

Zachęta zachęca do sztuki

17 września, 2008

Gdzie można lepiej nauczyć się sztuki, jeśli nie w jej sanktuarium – galerii? Warsztaty rodzinne są prowadzone w Zachęcie w niedzielne popołudnia od kilku lat i mają grono swoich wielbicieli.

Są skierowane do rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat. Program warsztatów jest ściśle związany z wystawami prezentowanymi w Zachęcie i dotyczy sztuki współczesnej. Zajęcia składają się z dwóch części: na początku dzieci i rodzice oglądają wystawę, osoba prowadząca rozmawia z dziećmi o tym co widzą, wspólnie zastanawiają się nad interpretacją prac. Okazuje się, że sztuka współczesna nie jest straszna, dzieci śmiało wyrażają swoje spostrzeżenia, są otwarte i rozumieją, że dzieło sztuki można rozumieć i przeżywać na wiele sposobów. W drugiej część spotkania, która odbywa się w specjalnej sali, dzieci wspólnie z rodzicami wykonują prace plastyczne: kolaże, instalacje, rzeźby, plakaty, portrety wielkoformatowe itp. Mają przy tym świetną zabawę! Nie trzeba umieć rysować, by stworzyć ciekawą pracę. Wystarczą dobre pomysły i odwaga.

Warsztaty organizowane są prawie w każdą niedzielę. O godzinie 12.30 dla dzieci w wieku 4-7, o 15.00 dla dzieci w wieku 8-12

Obowiązują zapisy.

ZACHĘTA DO SZTUKI

Dzięki warsztatom i spotkaniom z dziećmi powstała książka ?Zachęta do sztuki" Zofii Dubowskiej-Grynberg. Książka opowiada o historii Zachęty i sztuce współczesnej znajdującej się w jej zbiorach. Na przykładzie prac 25 polskich artystów między innymi Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego, czy Wilhelma Sasnala wprowadza dzieci w tajemniczy świat sztuki. Autorka prostym językiem i posługując się zabawą tłumaczy czym jest performans, abstrakcja oraz czy obraz musi być zawsze płaski, i dlaczego zdjęcie przekrojonej kapusty jest dziełem sztuki.

Publikacja pomocna przy nauczaniu plastyki i wszelkich zajęć o sztuce!

Jak zapisać się na warsztaty?

Telefonicznie od poniedziałku do piątku

dział edukacji 022/827 58 54 w. 171

Opłaty:

warsztaty rodzinne 17 zł (bilet obejmuje wejście dla jednej osoby dorosłej i jednego bądź dwojga dzieci)

informacje www.zacheta.art.pl

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

www.zacheta.art.pl

 

Foto: Joanna Kinowska

Inne Artykuły: