Wyprawka przedszkolaka
15 maja, 2008Co powinno się znaleźć w wyprawce przedszkolaka? Na co należy zwracać uwagę ubierając maluszka do przedszkola? Jak złagodzić stres związany z przedszkolnym debiutem? Zapewne każdy rodzic, posyłający po raz pierwszy dziecko do przedszkola, zadaje sobie te pytania. O odpowiedź na nie poprosiliśmy dyrektor przedszkola nr 59 w Bydgoszczy – Ewę Grabowską – Lisowiec.
Nowe miejsce, nowe twarze dookoła – nawet my, dorośli przeżywamy w takich sytuacjach pewien rodzaj stresu. Jednak w odróżnieniu od trzylatków my często wiemy jak sobie z taką sytuacją poradzić, a przede wszystkim potrafimy ocenić skalę zagrożenia (o ile takie istnieje). Maluchy natomiast czują się bardzo zagubione w nowym otoczeniu, dlatego, aby nie potęgować poczucia niepewności związanego z pierwszymi dniami w przedszkolu, nie ubierajmy ich w rzeczy zupełnie nowe, nigdy przez nie nie zakładane. Jeśli zamierzamy wyposażyć dziecko w nowe ubranka z okazji pójścia do przedszkola, dobrym rozwiązaniem jest wybranie się na wspólne zakupy (nawet miesiąc przed debiutem w przedszkolu) i wybieranie takich rzeczy, które przypadną dziecku do gustu. Warto to uczynić nie tylko ze względów praktycznych (zminimalizujemy poranne marudzenie związane z wybieraniem ubrań), lecz także po to, by pokazać maluszkowi, że przedszkole, o którym dotychczas tylko słyszało, powoli nabiera rzeczywistych kształtów. Również będzie to dobry impuls do kształtowania u dziecka samodzielności.
Jak ubrać dziecko do przedszkola:
Ubrania powinny być luźne i z naturalnego materiału
W ciągu dnia przedszkolaki wykonują wiele czynności – mają gimnastykę, rytmikę, a i zwykłe codzienne zajęcia edukacyjne przeplatane są również ćwiczeniami fizycznymi. Dlatego tak ważnym jest, żeby ruchy dziecka nie były skrępowane za ciasną bluzeczką lub zbyt obcisłymi spodenkami. Trzeba pamiętać również o tym, że nieustannie przebywając w ruchu, który jest przecież ich prawdziwym żywiołem, dzieci szybko pocą się, dlatego najlepiej jest, jeśli ich ubrania są z naturalnego materiału, który najlepiej wchłania wilgoć i jednocześnie szybko wysycha.
Śliczne białe sukienki lepiej zostawić na specjalne okazje.
Na co dzień trzeba się liczyć z tym, że dziecko, nawet to, które umie samodzielnie posługiwać się łyżką, może przypadkowo wylać na siebie soczek lub zupkę. A chyba nikt z nas nie czuje się przyjemnie w brudnym ubraniu.
Bluzki, sweterki i koszulki powinny być łatwe do zakładania i zdejmowania przez głowę.
Trzeba pamiętać o tym, że bluzeczkę ze zbyt wąskim wycięciem przy szyi jest łatwiej założyć, niż zdjąć. Dziecko samo sobie z tym nie poradzi, a i wychowawczynie, nie chcąc naderwać dziecku uszu, często mają z tym duży problem.
Dobrze jest, jeśli ubrania są pozbawione zapięć na guziki, zatrzaski, suwaki.
Dzieci często sobie z nimi nie radzą i są skazane na czekanie, aż wychowawczyni im pomoże. I wbrew często spotykanej opinii nie chodzi tu o wygodę wychowawczyni, tylko o komfort dziecka. Maluch, który potrafi sam się ubrać, czuje się bardziej samodzielny i pewny siebie.
Buty na spacer, zarówno jak i kapcie, powinny być również łatwe do samodzielnego założenia.
Zatem, jeśli to tylko możliwe – lepiej dać dziecku do przedszkola kapcie wsuwane lub zapinane na rzepy (chyba że maluch używa obuwia ortopedycznego, które z zasady jest sznurowane). Aby malec nie czuł się samotnie w przedszkolu, szczególnie w pierwszych dniach adaptacyjnych, pozwólmy mu zabrać ze sobą "kawałek domu"- może to być ulubiona zabawka, przytulanka, kocyk, poduszeczka, pieluszka lub nawet stary futerał od okularów taty – słowem coś, co dziecko lubi, do czego jest bardzo przywiązane, co będzie kojarzyło mu się z domową atmosferą, z bliskimi osobami i będzie naprawdę dużym wsparciem w trudnych chwilach.