Inspirander
Trzydniówka
 Macierzyństwo

Trzydniówka

15 kwietnia, 2009

Szalone trzy dni wysokiej gorączki to zazwyczaj pierwsza infekcja wirusowa, która występuje u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Maluszki mają bardzo wysoką gorączkę, nawet do 40oC, która utrzymuje się przez 3-4 dni (jeśli u dziecka wystąpią drgawki z powodu wysokiej temperatury, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem!). Gdy ustępuje gorączka, na klatce piersiowej, brzuszku i plecach pojawia się wysypka – małe czerwone plamki lub grudki, które mogą dokuczliwie swędzieć i znikają po 2 dniach, nie pozostawiając przebarwień. Dziecko zaraża na 3 dni przed wystąpieniem gorączki, aż do momentu pojawienia się wysypki. Choroba przenosi się drogą kropelkową – poprzez kichanie, kaszel czy rozmowę. Warto pamiętać, iż podczas trzydniówki wysypka bardzo rzadko pojawia się na twarzy malucha, podczas gdy u dziecka chorego na odrę i różyczkę jest dokładnie na odwrót.

Co możesz zrobić:

W przypadku trzydniówki, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38,5oC, dziecku podaje się leki obniżające gorączkę. Można także pomóc malcowi, stosując zimne okłady. Trzeba zadbać o to, aby dziecko wystarczająco dużo piło – w trakcie gorączki organizm małego dziecka szybko się odwadnia. Można mu podać herbatkę z bzu lub z kwiatów lipy. Nie ma szczepionki przeciwko trzydniówce, a przebycie choroby zapewnia dziecku zazwyczaj odporność na całe życie.

Foto: dreamstime.com

Inne Artykuły: