Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Przedszkolak / Trudne początki przedszkolaka

Trudne początki przedszkolaka
 Macierzyństwo,

Trudne początki przedszkolaka

15 maja, 2012

Jak rodzice mogą pomóc dziecku przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres w przedszkolu ?

Odpowiada Ewa Grabowska-Lisowiec, dyrektor publicznego przedszkola nr 59 w Bydgoszczy.

  • Rodzice powinni sami ze spokojem podchodzić do faktu, że dziecko będzie chodziło do przedszkola, oraz zawierzyć, że jest ono miejscem, gdzie maluchowi na pewno nie stanie się żadna krzywda.
  • Przedszkole trzeba dziecku przedstawiać jako coś pozytywnego, jako miejsce, gdzie będzie śpiewać, tańczyć, rysować, bawić się z innymi dziećmi. Nie można dziecka straszyć przedszkolem.
  • Rodzice mają prawo wejść na salę i sprawdzić co się dzieje z jego dzieckiem i jak ono się czuje. Jeżeli maluszek bardzo protestuje i za nic w świecie nie chce zostać bez mamy, przez pierwszy miesiąc rodzice mogą również spędzać cały dzień (lub kilka godzin) z dzieckiem, jednak to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza – niektóre dzieci szybciej adaptują się w przedszkolu, jeśli pożegnania z mamą nie trwają w nieskończoność. Czasem zatroskani rodzice wręcz przeszkadzają w szybkiej adaptacji dziecka w przedszkolu.

 

  • Nie wolno ustępować maluchowi, który płacze i protestuje. Jeśli raz ustąpimy: “dobrze, dziś zaprowadzę cię do babci, ale jutro już nie będziesz płakać jak cię przyprowadzę do przedszkola” – pokażemy mu, że tak naprawdę wcale nie musi chodzić do przedszkola – mama lub tata zawsze znajdą jakieś inne rozwiązanie. W ten sposób okres adaptacyjny przeciągnie się w nieskończoność.

 

  • Nie wolno rodzicom przekupywać dziecka obiecując nową zabawkę lub cukierka. Warto natomiast obiecać dziecku wspólne spędzenie czasu: “przygotujemy razem kolacj ę, pójdziemy razem na spacer”, dzięki temu maluszek spędzający połowę dnia w przedszkolu, nie będzie się czuł porzucony.
  • W okresie adaptacyjnym dziecko może stać się bardziej nerwowe, płaczliwe – rodzice powinni wykazać się wyrozumiałością i uzbroić w cierpliwość, nie poddawać się emocjom, a przede wszystkim nieustannie zapewniać malucha o swojej miłości.
0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: