Szkarlatyna
15 kwietnia, 2009Szkarlatyna jest chorobą na tle bakteryjnym. Dziecko może się nią zarazić nie tylko drogą kropelkową, ale także poprzez korzystanie z tych samych zabawek czy kontakt z ubraniem chorego malucha.
Najczęściej cierpią na nią dzieci w wieku od 3 do 10 lat. W przypadku szkarlatyny konieczne jest jak najszybsze przyjęcie antybiotyku (zazwyczaj jest to erytromycyna lub penicylina). Gdy dziecko otrzyma właściwy lek, choroba mija po tygodniu.
Od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów zazwyczaj mijają tylko 2-4 dni. Maluch zaraża inne osoby w okresie od wystąpienia pierwszych objawów do około 5 dni od zażycia pierwszej dawki antybiotyku.
Szkarlatynę łatwo rozpoznać po charakterystycznej wysypce – malutkie punkciki zlewają się ze sobą, tworząc czerwone płaszczyzny. Plamki pojawiają się najpierw na klatce piersiowej i w pachwinach. Szybko rozprzestrzeniają się na kończyny dolne i ramiona. Wysypce towarzyszy wysoka gorączka oraz stan zapalny migdałków gardłowych. Gardło jest zaczerwienione, a na języku pojawia się biały nalot, który po 3-4 dniach choroby zmienia barwę na malinowoczerwoną.
Co możesz zrobić:
Dolegliwości pomoże złagodzić picie ciepłych napojów (pociecha powinna dużo pić), płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku oraz zimne okłady na szyję. Przeciwko szkarlatynie nie można się zaszczepić. Jeśli chory malec ma rodzeństwo, trzeba odizolować zdrowe dzieci, zdezynfekować zabawki, pościel, piżamę (np. wyprać w wysokiej temperaturze) i dobrze wywietrzyć pokój.
Foto: istockphoto.com