Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Strefa dziecka

Strefa dziecka
 Macierzyństwo

Strefa dziecka

3 czerwca, 2015

Urządzanie pokoju przedszkolaka to ogromna przyjemność i świetna zabawa dla wielu rodziców. Jednocześnie jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, bowiem zadbać należy nie tylko o jego atrakcyjny wygląd, ale również zapewnić dziecku bezpieczną strefę prywatności z miejscem do pracy, zabawy i odpoczynku.

Tatiana Ziemkowska

Organizacja przestrzeni

Urządzając pokój dziecka należy zdać sobie sprawę z funkcji, jaką będzie on pełnił. Aktywny i pomysłowy przedszkolak w swoim pokoju potrzebuje przede wszystkim dużo wolnej i bezpiecznej przestrzeni do zabaw. Zanim się zabierzemy za konkretne działania związane z urządzaniem lokum dla malucha – wyznaczmy w pokoju strefy – snu, zabawy, pracy.

CZY WIESZ, ŻE…

Według najnowszych badań kolorem najbardziej stymulującym rozwój intelektualny dzieci jest pomarańczowy.

Kolorowy świat przedszkolaka

Już młodszy przedszkolak uczy się wrażliwości na kolory, to właśnie w tym wieku kształtuje się u dzieci poczucie estetyki. Dlatego też jego pokój nie może być smutny i nijaki – powinien być wesoły i kolorowy. Kolory bowiem, jak donoszą psychologowie, mają niebagatelny wpływ na psychikę każdego człowieka. Zdecydowane, żywe i wesołe barwy ścian w pokoju przedszkolaka na pewno będą pomocne w kształtowaniu pozytywnego nastawienia do świata i pokonywaniu trudności, z jakimi dziecko spotyka się na co dzień. Nieprzypadkowo ściany w nowoczesnych szpitalach i przychodniach dziecięcych są coraz częściej kolorowe. Jeśli ściany dziecięcego pokoju zdecydujesz się pomalować na wesoło – w zasadzie już nie będzie potrzebna żadna dodatkowa dekoracja. Jeśli jednak ma cokolwiek na niej wisieć – niech to będzie własnoręcznie wykonana praca malucha. W przypadku, gdy zdecydujesz się na bardziej stonowany kolor ścian w pokoju dziecka – zadbaj o to, by dodatki (zasłonki, rolety, poduszki, mebelki, lampki) były kolorowe.

STWÓRZ POKÓJ PRZYJAZNY DZIECKU

  • Wyłączniki światła zamontuj na takiej wysokości, aby dziecko samodzielnie mogło gasić i zapalać światło.
  • Kupuj meble dopasowane do wzrostu dziecka, z możliwością umocowania ich do ściany.
  • Zamontuj na jednej ze ścian płytę – pole do popisu małego artysty-malarza.
  • Zaopatrz pokój w przyrządy sportowe: drabinkę na ścianie, materac do ćwiczeń, piłkę do skakania.
  • Stwórz komfortowe warunki do siedzenia na podłodze – kup duże poduchy w kształcie zabawnych zwierząt.
  • Dywany i dywaniki połóż na macie antypoślizgowej – maluch uniknie upadków.
  • Zabezpiecz kontakty elektryczne specjalnymi wtyczkami.
  • Zabezpiecz okno blokadą uniemo żliwiającą jego szerokie otwarcie.

Wesołe zabawy

 

Dzieciom, a szczególnie rozbawionym przedszkolakom, do życia niezbędny jest ruch. Dlatego tak istotne jest zapewnienie im bezpiecznej przestrzeni we własnym pokoju. Planując pokój dziecięcy należy przewidzieć miejsce do leżenia na podłodze, ćwiczeń gimnastycznych, powstawania domków dla lalek oraz miast i zamków z klocków, torów wyścigowych i kolejowych. Do tego celu niezbędna jest miękka i łatwa do czyszczenia wykładzina na podłodze. Istotne znaczenie mają meble, które umieścimy w pokoju malucha – powinny być nieduże, proste, solidne i co najważniejsze – stabilne. Szafki wyposażone w drzwi lub szuflady powinny działać na bazie bezpiecznych mechanizmów, które uniemożliwiają przytrzaśnięcie palców (blokady do szafek i szuflad można kupić również osobno). Warto też zaopatrzyć się w zaokrąglone nasadki na ostre kanty mebli. Niezbędne w pokoju przedszkolaka będą różnego rodzaju pojemniki: kosze (plastikowe lub wiklinowe) na zabawki, teczki lub segregatory do przechowywania dziecięcej twórczości oraz tekturowe pudełka na drobiazgi.

CZY WIESZ, ŻE…

Własna przestrzeń wyrabia w dziecku samodzielność i poczucie odpowiedzialności.

Kącik do pracy

Biurko i krzesło dopasowane rozmiarami do wieku i wzrostu dziecka to podstawa. Najlepiej, jeśli będą kupowane razem z dzieckiem – można się przymierzyć i w zależności od potrzeby dobrać bardziej odpowiednie. Kącik do pracy powinien znajdować się w pobliżu okna – nic nie zastąpi światła dziennego, które ma oświetlać biurko na wprost lub padać z lewej strony (jeśli dziecko jest praworęczne). Należy zadbać również o dobre oświetlenie miejsca pracy wieczorem. Obok biurka powinno znaleźć się miejsce na prace malucha (np. duża tablica korkowa) oraz szafki, szuflady i półki do przechowywania książek lub innych przydatnych do prac malucha przyrządów – farbek, kredek, nożyczek itp. Unikaj w kąciku pracy zdecydowanych kolorów i intensywnych wzorów – są zbyt rozpraszające.

“Karaluchy pod poduchy”

Miejsce do spania powinno być bezpieczne, przytulne i przyjazne. Nie należy ustawiać łóżka “głową” do drzwi – dziecko musi mieć możliwość widzieć osobę wchodzącą do pokoju. Jeśli łóżko jest wysokie, warto zabezpieczyć je dodatkową barierką uniemożliwiającą upadki, przy piętrowym zaś łóżku koniecznie musi być zamontowana stabilna drabinka. Miejsce spania powinno być oddalone od grzejników (szczególnie w okresie grzewczym), przeciągów oraz promieni słonecznych. Do czytania bajek “na dobranoc” przy łóżku niezbędna jest lampka. Jeśli Twój maluch boi się zasypiać w ciemności – zaopatrz się w lampkę ze ściemniaczem. Do łóżka kup najlepszy materac, na jaki Cię stać – dobry – posłuży znacznie dłużej, niż pianka, która szybko się odkształci i nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa.

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: