Puszcza Białowieska
3 sierpnia, 2009Są miejsca, w których nie widać śladów cywilizacji, działalności człowieka, miejsca dzikie, tajemnicze i zarazem magiczne. A wszystko to się dzieje dzięki niesłychanej różnorodności przyrody. To właśnie tu, w pierwotnej Puszczy, można znaleźć azyl przed pędem codzienności.
Puszcza Białowieska jest prastarym i jednocześnie ostatnim, najlepiej zachowanym fragmentem lasów liściastych, które niegdyś porastały Europę. Leży na terytorium zarówno Polski, jak i Białorusi (większa jej część). Teren Puszczy przez wieki był chroniony przez wschodnich władców – Litwy, Rosji, Polski. Efektem tej ochrony jest dzisiejsza różnorodność puszczańskiej flory i fauny. Szacuje się, że występuje tu ponad 20000 gatunków zwierząt i ponad 4500 gatunków roślin. Jeśli chodzi o świat zwierzęcy, to oczywiście niekwestionowanym królem jest tu żubr. Z rzadka można tu spotkać wilka, wydrę, gronostaja, lisa, borsuka, i bardzo często – dzika, jelenia, sarnę i wiele innych zwierząt. Jeśli zaś chodzi o świat ptaków, to śmiało można powiedzieć, że działa tu prawdziwe "ptasie radio", bowiem (szczególnie w okresie wiosennym) turystom bez przerwy towarzyszy śpiew ptaków.
Wybierając się do Puszczy koniecznie trzeba zaopatrzyć się w mapę i posiadać przynajmniej odrobinę umiejętności orientowania się w terenie. Z myślą o traperach utworzono tu kilka ciekawych szlaków turystycznych.
- Szlak zielony "Wilczy szlak" prowadzi z Zamosza przez Masiewo do Obszaru Ochrony Woźna. Można tu podziwiać naturalne bory bagienne, mini skansen leśnej kolejki wąskotorowej i wiele innych atrakcji.
- Szlak czerwony "Szlak wokół uroczyska Głuszec" – prowadzi z Zasiewa do dawnej ostoi głuszców. Długość trasy – ok. 5,5 km.
- Szlak czarny "Carska Tropina" – wzdłuż doliny Narewki, z bardzo ciekawym punktem widokowym na dolinę.
Najlepiej zagospodarowaną pod względem turystycznym częścią Podlasia są okolice Białowieży. Ta duża wieś jest położona w samym sercu Puszczy, niegdyś służyła za miejsce postoju w czasie polowania książąt Litwy, królów Polski i carów Rosji, dziś – przyciąga miłośników przyrody i naukowców z całego świata. Tu koniecznie trzeba pospacerować po Parku Pałacowym, założonym pod koniec XIX wieku (wówczas otaczał siedzibę cara Aleksandra III). Rośnie tu około 100 gatunków drzew, w tym sporo egzotycznych. Na terenie Parku mieści się również Muzeum Przyrodniczo – Leśne, oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Mieści się tu również siedziba Białowieskiego Parku Narodowego, której atrakcją jest wieża widokowa. W najwyżej położonej części parku znajduje się grupa kilkunastu dębów, które uważane są za pozostałość pogańskiego świętego gaju.
W Skansenie można obejrzeć obiekty związane z życiem codziennym mieszkających tu dawniej Białorusinów i Ukraińców. Między innymi – banię parową, wiatraki, stary warsztat stolarski. Koniecznie trzeba przejść się Ścieżką pod tajemniczą nazwą Żebra Żubra (3 km), która prowadzi do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt, oraz pokonać trasy przyrodniczo-poznawcze. Nie można sobie odmówić również przejażdżki Kolejką Leśną między Hajnówką a Topiłem. Kolejka zatrzymuje się w rezerwatach i punktach widokowych.
Miejscem szczególnym w Puszczy Białowieskiej dla wielu turystów jest Miejsce Mocy. Znajduje się nieopodal Białowieży (dotrzeć tam można dobrze oznakowanym szlakiem). Wśród dorodnych drzew mieści się polanka, na której leży kilkanaście głazów. Miejsce to jest owiane legendą. Wśród leżących tu kamiennych kręgów radiesteci odkryli niezwykle silne pozytywne promieniowanie, poprawiające samopoczucie.