Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Przedszkolak / Przedszkolak i sztuka

Przedszkolak i sztuka
 Macierzyństwo,

Przedszkolak i sztuka

16 maja, 2012

Mówiąc o wychowaniu i edukacji dziecka najczęściej mamy na myśli naukę pisania, czytania, dodawania i odejmowania. Podstawowa edukacja najczęściej w bardzo małym stopniu obejmuje dziedzinę kultury i sztuki. A przecież “witaminy kulturalnego wzrostu” są niezbędne dla rozwoju naszych maluchów.

Tatiana Ziemkowska

Wszyscy mniej więcej wiemy, jak wychowywać nasze pociechy. Troszczymy się przede wszystkim o ich zdrowie, dobre odżywianie, regularnie chodzimy z nimi na spacery, uczymy higieny osobistej. Uczymy dobrych zachowań i ganimy za złe. A kiedy potrzebujemy kilka godzin dla siebie, sadzamy malca przed telewizorem, komputerem lub odtwarzaczem dvd, włączamy grę lub bajkę i problem mamy z głowy. A szkoda… Bowiem dzisiejsze maluchy rosną w dość ubogim świecie pośpiesznie przetłumaczonych na język polski chińskich bajek i mało rozwijających elektronicznych zabawek. Rozwijając się w tak ubogim otoczeniu dziecko przyzwyczaja się do schematów w nim panujących i zamiast zyskiwać bodźce do kreatywnego rozwoju – traci je. Dlatego, gdy tylko czas na to pozwoli (najlepiej regularnie w weekendy) zabierajmy dzieci do teatrów, muzeów, na wystawy, koncerty, warsztaty artystyczne (których na szczęście nie brakuje w każdym mieście).

Co daje obcowanie ze sztuką

Zaproszenie dziecka do świata szeroko pojętej sztuki – malarstwa, muzyki, teatru, pomoże nie tylko wzbogacić jego wewnętrzny świat, ale także nauczy samodzielnego myślenia, oceny, poszerzy horyzonty jego wyobraźni oraz nauczy krytycyzmu. Badania dotyczące fizjologii mózgu dowodzą, że zajęcia z rysunku i muzyki wspomaga te jego dziedziny, które odpowiadają za zdolności językowe i matematyczne. Zajęcia plastyczne wspomagają rozwój mowy u dzieci i poszerzenie zakresu używanego przez nich  słownictwa. Dlatego też nowoczesne metody edukacji przedszkolnej są w bardzo dużym stopniu oparte na działaniach związanych ze sztuką (szczególnie placówki pracujące w oparciu o metodę Montessori, której podstawą jest aktywność dziecka). Maluchy śpiewają, rysują, tańczą, grają w przedstawieniach. Jednak sama edukacja przedszkolna to za mało. Dlatego dobrze jest wprowadzić w domach tradycję weekendowych wyjść do teatru, muzeum, na koncert muzyki klasycznej (poranki muzyczne dla dzieci), czy na wystawę.

Muzeum – nuda?

Mówiąc o wysokiej kulturze pierwsze, co przychodzi na myśl, to muzeum. A miejsce to większości z nas kojarzy się z ciszą, zapachem kurzu, drzemiącymi na krzesłach paniami salowymi i nudą. Jednak czasy nudnych muzeów na szczęście odeszły w niepamięć, bowiem teraz w świątyniach sztuki można nie tylko podziwiać eksponaty, lecz także dobrze się bawić. Prawie każde muzeum oferuje rodzicom i dzieciom programy edukacyjne oraz warsztaty, podczas których można wiele rzeczy się nauczyć i popróbować, a czasem dotknąć eksponatów. A co najważniejsze – przestaje kojarzyć się z nudą.

 

Moc muzyki

Zamiłowanie do muzyki nie przyjdzie do dziecka samo z siebie, jeśli nie będziemy je do niej przyzwyczajać. Nie musimy od razu oddać dziecko do szkoły muzycznej na naukę gry na instrumencie. Choć ogrom korzyści z tego płynących jest nie do przecenienia. Nie od dziś wiadomo, jaki wpływ ma muzyka na nasze samopoczucie i nastrój. A do tego, by być wrażliwym słuchaczem, specjalnych predyspozycji nie potrzeba. W domu, w którym często rozbrzmiewa muzyka, są duże szanse na wychowanie malucha wrażliwego na dźwięki. Słuchajcie dobrej muzyki w każdej wolnej chwili, fantazjujcie z dzieckiem na temat obrazów czy sytuacji, z którymi dana melodia się kojarzy. Nauczcie dziecko słyszeć emocje przekazywane przez dźwięki – radość, smutek, tęsknotę. Ciekawą zabawą może być rysowanie muzyki. Zabawy muzyczne, dźwięki, śpiew mają też niebagatelny wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Udowodniono, że ćwiczenia muzyczne powodują, że w mózgu powstają inne rodzaje i liczba połączeń. Dzieci zajmujące się muzyką wykazują się nie tylko lepszą wiedzą muzyczną, ale także w innych dziedzinach, takich jak pamięć werbalna, przetwarzanie danych wzrokowo-przestrzennych, zdolności matematyczne, lingwistyczne, umiejętność czytania i pisania czy ogólny iloraz inteligencji.

Muzeum dla przedszkolaka

W Polsce jest kilkaset muzeum i każde miasto może się poszczycić czymś wyjątkowym. Spośród nich wszystkich wybraliśmy te, które będą najciekawsze dla maluchów:

 • Warsztaty rodzinne w Muzeum Narodowym (nie tylko w Warszawie);
 • Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach;
 • Muzeum Zabawek w Karpaczu;
 • Muzeum Piernika w Toruniu;
 • Park Jurajski w Bałtowie;
 • Park Miniatur “Świat marzeń” w Inwałdzie (najsławniejsze cuda architektoniczne z całego świata);
 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach;
 • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie;
 • Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku;
 • Muzeum Kinematografii w Łodzi;
 • Muzeum Diabła Polskiego “Przedpiekle” w Warszawie;

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: