Pokój przedszkolaka
3 czerwca, 2013Przemyślane urządzenie pokoju dla przedszkolaka jest sporym wysiłkiem, ale zadowolenie dziecka i jego dobre samopoczucie wynagrodzą wszystkie trudy i wywołają uśmiech rodziców.
Mój jest ten kawałek podłogi…
Dziecięce zabawy przedszkolaka odzwierciedlają jego głęboką potrzebę tworzenia i wyrażania siebie. Im dziecko jest starsze, tym zabawy są bardziej złożone, pełne fantazji i kreatywności. Zwykłe przedmioty nabierają w świecie wyobraźni malucha zupełnie innych znaczeń, np. krzesło staje się okrętem, a dywan morzem. Dlatego urządzając pokój przedszkolaka, stwórz małemu indywidualiście możliwość kreowania jego własnej przestrzeni według jego własnych upodobań i fantazji – oczywiście zwracając uwagę na jego bezpieczeństwo. Dziecku, które nie ma swojego pokoju, wystarczy na przykład dostęp do ściany, na której powstanie zapewne niejeden rysunek i gdzie można urządzić wystawę prac plastycznych czy wystawić kolekcję ulubionych zabawek. To właśnie symboliczny „mój kawałek podłogi”, gdzie rodzice nie narzucają funkcji i gdzie w czasie nieskrępowanej zabawy dziecko może przejawiać inicjatywę, a jednocześnie zwiększać samodzielność i ćwiczyć koncentrację.
URZĄDZAMY PRZESTRZEŃ
Podłoga
Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie pokoju materiałami łatwymi do utrzymania w czystości, np. drewnianym parkietem lub panelami. Wykładzina czy dywan, choć dają wrażenie przytulności i tłumią hałas, są uciążliwe w sprzątaniu, a w przypadku dziecka z alergią muszą być w ogóle wyeliminowane. Alternatywą może być wyłożenie podłogi wykładziną korkową, która jest materiałem naturalnym, świetnym izolatorem termicznym, a ponadto nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.
Kolorystyka ścian
Ważne jest, aby pokój był różnokolorowy, a barwy ścian były dopasowane do osobowości dziecka – warto go po prostu zapytać o ulubione kolory. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ostrymi kolorami i kontrastami, które męczą wzrok i szybko się nudzą. Najbezpieczniejsze jest stosowanie bladych pasteli i stonowanych beży z kolorowymi akcentami. Błękit, lawenda, zielony działają uspokajająco po przeżyciach całego dnia. Dodatki w żółtym, różowym lub pomarańczowym kolorze stymulują do działania. Czerwony pobudza tak silnie, że należy go unikać. Podobnie postępujmy z kolorami czarnym i brązowym – choć nas, dorosłych, często kuszą elegancją i są modne – w pokoju dziecka będą odbierane jako smutne.
Wyposażenie pokoju
W pokoju przedszkolaka znajduje się duża ilość zabawek, które powinny mieć swoje miejsce, aby wyrobić u dziecka nawyk porządkowania. Mogą to być tekturowe pudła, skrzynki z kolorowego tworzywa, wysuwane szuflady na kółkach. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tych elementów pod długim niskim blatem, który może też służyć jako wygodne siedzisko w trakcie zabawy. W pokoju powinien znaleźć się stół z krzesełkiem o odpowiedniej dla dziecka wysokości. Nie zapominajmy, że przedszkolak posiada często okazały księgozbiór, dla którego najlepszym miejscem jest regał przymocowany do ściany. Na ścianie można powiesić polakierowaną płytę z MDF lub pilśni jako miejsce na rysunki, bazgroły i wycinanki. Wielką atrakcją dla dziecka jest piętrowe łóżko. To zarazem miejsce odpoczynku, zabawy i azyl bezpieczeństwa. Przestrzeń pod łóżkiem przydaje się doskonale na rozmaite dodatkowe funkcje. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to wybierajmy mebelki w naturalnym kolorze drewna – łatwiej nam będzie wówczas dopasować kolory ścian i dodatków.
Oświetlenie
Ważna jest możliwość regulacji oświetlenia górnego. Przy łóżku dziecko potrzebuje niewielką lampkę nocną. Przy biurku lub stoliku konieczna jest lampa dobrze oświetlająca miejsce pracy. I jeszcze rzecz, o której często zapominamy: barwa światła. Zimne światło żarówek energooszczędnych w pokoju dziecka niszczy efekt wszystkich zabiegów związanych z odpowiednim urządzeniem pokoju. Jest smutne i zmienia kolory. Lepiej jest używać żarówek halogenowych lub zwykłych żarówek o niższej mocy.