Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Ogród Bajek w Międzygórzu

Ogród Bajek w Międzygórzu
 Macierzyństwo

Ogród Bajek w Międzygórzu

3 sierpnia, 2009

"Za siedmioma górami, za siedmioma lasami." mieści się zaczarowany ogród, w którym mieszkają postacie z bajek. Zachwycają sobą wszystkie dzieci – zarówno te małe – uwielbiające bajki, jak i dorosłe – które dawno temu z nich wyrosły.

Międzygórze leży u stóp masywu Śnieżnika w Sudetach. Jest to małe miasteczko wciśnięte w wąską dolinę rzeki Wilczki. Swój niepowtarzalny urok zawdzięcza starym domom w stylu alpejskim oraz niewielkiemu kościółkowi. I jak na prawdziwą górską miejscowość przystało – okolica jest otoczona trasami narciarskimi. Jednak niezaprzeczalnie największą atrakcją tych terenów są jej "mieszkańcy" – postacie z ulubionych bajek.

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n. p. m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną. Najłatwiej jest się dostać tam idąc z centrum Międzygórza żółtym szlakiem (pokonanie trasy zajmie około 30 minut). Jednak bardziej wytrzymałym i starszym piechurom warto polecić szlak czerwony (kierunek wskażą drogowskazy), który prowadzi do Ogrodu przez Wodospad Wilczki. Trasa nie należy do łatwych, ale warto podjąć taki wysiłek – Wodospad jest jednym z najwyższych (20 metrów) w polskich Sudetach.

Tuż przed wejściem do Ogrodu gości wita wyrzeźbiony z korzeni drzew Smok Wawelski, a na drewnianych tabliczkach można przeczytać zabawne aforyzmy. Na jednej z nich jest umieszczona również historia Ogrodu. W środku można obejrzeć wiele postaci z bajek i baśni. Jest tu między innymi Pinokio, Jaś i Małgosia, Baba Jaga, Gargamel i Klakier, Koziołek Matołek, Koszałek Opałek, Kot w Butach. Oprócz tego można zajrzeć do domków: Królewny Śnieżki, Szczęścia i Miłości i koniecznie trzeba napić się wody z "zaczarowanych" źródełek – Rozkoszy i Młodości. Wszystkie postacie Ogrodu, jak również i budowle, są wyrzeźbione z drewna i otoczone przepiękną roślinnością.

Warto wiedzieć:

Historia Ogrodu Bajek rozpoczyna się po I wojnie światowej. Jego założycielem był pewien pracownik leśny – Izydor Kriesten, który właśnie w tym miejscu miał swój dom i przez wiele lat własnoręcznie tworzył bajkowe postacie, wykorzystując do tego korę, pnie drzew, szyszki. Jego również zasługą jest piękna roślinność w Ogrodzie. Po II wojnie światowej Ogród popadł w zapomnienie, jednak, gdy w latach 1974-81 pieczę nad nim przejęli miejscowi harcerze – powoli zaczął odzyskiwać swój dawny wygląd. Od roku 1985 Ogrodem Bajek opiekuje się Oddział PTTK w Międzygórzu i od tego momentu można mówić o prawdziwym jego rozkwicie.

Godziny otwarcia:

W okresie od października do kwietnia w godzinach: 10.00 – 16.00,
Od maja do września: 10.00 – 18.00
Bilety: normalny – 4zł, ulgowy – 2,50

Warto zobaczyć:

  • Park Krajobrazowy "Śnieżnik Kłodzki",
  • Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie, oraz znajdującą się obok – nieczynną kopalnię uranu,
  • Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej nad Międzygórzem,
  • Wodospad Wieliczki,
  • Chaty w stylu sudeckim przy ulicy Śnieżnej,
  • XIX – wieczną zabudowę w stylu tyrolskim przy ul. Sanatoryjnej,
  • Wybudowany w stylu norweskim "Dom Gigant".

Inne Artykuły: