Napoje w podróży
3 sierpnia, 2009Woda to podstawa. Nasze ciało w trzech czwartych składa się właśnie z niej, a lato jest okresem, gdy wraz z upałami tracimy jej najwięcej. Dlatego tak istotne jest to, co my pijemy i co piją nasze dzieci.
Kilkulatek, gdy jest spragniony, potrafi już poprosić o picie, jednak czasami tak bardzo pochłania go zabawa, że po prostu o tym zapomina. Dlatego co jakiś czas należy zaproponować mu wypicie napoju. Najlepiej zwykłej wody, bowiem od tego, co podajemy dziecku do picia, w dużym stopniu zależy jego zdrowie.
Woda
Czysta woda jest przez dietetyków uznawana za napój najzdrowszy i najkorzystniej wpływający na nasz organizm. Jest najszybciej i najłatwiej ze wszystkich płynów przyswajana przez nasz układ pokarmowy, bowiem jest neutralna. Jednak dzieci często za nią nie przepadają. Jeśli maluch nie da się przekonać do wody, można spróbować dodać do niej odrobinę syropu.
Woda też się psuje !
Po otwarciu butelki najlepiej wodę przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 24 godziny. Jeśli woda straciła swoją klarowność lub ma dziwny zapach (posmak) – należy ją wylać.
soku lub plasterek cytryny. Dzięki temu płyn nabierze odrobiny smaku i jest duża szansa, że dziecko spojrzy nań bardziej przychylnym okiem.
Soki
Naturalne soki owocowe bądź warzywne są źródłem błonnika i mikroelementów, które „uciekają” z organizmu wraz z potem. Dlatego też należy je podawać dziecku, jednak z umiarem, bowiem soki owocowe mogą też szkodzić. Wypicie zbyt dużej ich ilości może skończyć się bólem brzucha, biegunką, nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku. Optymalną dzienną porcją soku dla przedszkolaka jest jedna szklanka. Ważne jest, by sok naturalny nie był dosładzany (co jednak zdarza się bardzo często). Dlatego kupując soki koniecznie trzeba zwracać uwagę na informacje zawarte na etykiecie.
Napoje słodzone
Piękne kolorowe nalepki, postacie zwierząt lub bohaterów ulubionych bajek – butelki i kartoniki ze słodkimi napojami są bardzo pożądanym przez maluchy produktem. Większość z nich jednak dostarcza dzieciom nie tylko niezbędnej szczególnie w upały wody, ale także sporej ilości kalorii. Dlatego też słodkie napoje są jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do nadwagi i otyłości u dzieci. Zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie za sobą otyłość, jest cały wachlarz, między innymi jest to nazbyt obciążony układ kostno – stawowy, zmniejszona wydolność płuc i nadciśnienie.
Oprócz zagrożeń związanych z nadwagą, napoje słodzone (obok innych słodyczy) przyczyniają się do wystąpienia próchnicy zębów (szczególnie groźne pod tym względem są napoje gazowane). Często zawierają również sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku i konserwanty, a one z kolei mają działanie alergizujące.
Herbata
Ziołowa, czarna, zielona, biała – wybór herbat jest naprawdę imponujący. Szybko stawia na nogi, dodaje energii, relaksuje – zalety tego napoju można by wyliczać bardzo długo. Najczęściej pijemy herbatę na ciepło, ale także jest wyśmienita jako napój chłodny.
Pamiętaj, że …
Dzieci bardzo szybko się odwodniają – szczególnie w upały. Aby do tego nie doszło, w małych ilościach przedszkolak powinien wypijać dziennie od 1.5 do 2 litrów płynów.
Czarna herbata (jak również zielona i biała) zawiera kofeinę, dlatego przedszkolaki nie powinny jej pić, natomiast schłodzona mięta z cytryną, malwa, herbatka żurawinowa – świetnie ugaszą pragnienie w upalne dni.