Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Najczęstsze zakażenia pasożytnicze u dzieci

Najczęstsze zakażenia pasożytnicze u dzieci
 Macierzyństwo

Najczęstsze zakażenia pasożytnicze u dzieci

15 kwietnia, 2009

Najczęściej u dzieci zakażenia pasożytnicze są spowodowane owsikami, lamblią, glistą ludzką i włosogłówką. Aby zapobiec zakażeniu należy przede wszystkim ściśle przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Lamblioza

to choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywoływana przez pierwotniaki z gatunku Lamblia intestinalis. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku połknięcia cyst znajdujących się w zakażonej pierwotniakiem wody oraz spożywanie niemytych warzyw i owoców.

Objawy:

Bóle brzucha, wzdęcia, nudności, upośledzenie łaknienia, ogólne wyczerpanie, zaburzenia przyswajania pokarmów szczególnie tłuszczów i witamin w nich rozpuszczalnych. Występują też zaburzenia gospodarki żelazem, stany podgorączkowe. U dzieci mogą pojawić się stany niedożywienia i upośledzenie rozwoju fizycznego. Produkty przemiany i rozpadu pasożyta mogą powodować objawy alergiczne( kaszle, wysypki) oraz neurologiczne – nadpobudliwość układu nerwowego.

Jak zapobiegać:

Przestrzegaj zasad sanitarno – higienicznych, kupuj żywność z pewnego źródła. Stosuj wodę uzdatnioną do picia i celów gospodarczych. Dokładnie myj jarzyny i owoce zwłaszcza spożywane w stanie surowym.

Owsica

to inwazyjna choroba pasożytnicza spowodowana przez drobnego nicienia – owsika ludzkiego. Owsik dostaje się do organizmu człowieka przez połknięcie lub wdychanie jaj. Z jamy ustnej jajo przedostaje się do jelita grubego. Samica, która wędruje nocą, składa jaja w lepkiej wydzielinie w okolicy odbytu. Dotykając tych miejsc oraz bielizny osobistej dziecko przenosi jaja na ręce, skąd łatwo o powtórne zakażenie.

Objawy:

Słaba infekcja może przebiegać bezobjawowo lub jedynie z niewielkimi dolegliwościami jak: świąd odbytu, rozdrażnienie, zaburzenia snu. Przy intensywnej inwazji pojawiają się takie objawy, jak: utrata łaknienia, bóle brzucha, nudności, luźne stolce. Wyjątkowo może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego czy dróg żółciowych. Ze strony układu moczowo-płciowego – świąd i stany zapalne, moczenie nocne. Dzieci często są również nadpobudliwe, rozdrażnione, występują bóle głowy, bezsenność.

Jak zapobiegać:

Tak jak w poprzednim wypadku – ważne jest stosowanie się do zasad higieny – częste mycie rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety, regularne obcinanie paznokci, pranie majtek i pościeli w temp powyżej 60C, dokładne sprzątanie, wietrzenie pościeli, ścieranie kurzu.

Glistnica

to choroba pasożytnicza powodowana przez glistę ludzką. Człowiek zaraża się przez przypadkowe spożycie wody lub pokarmów zanieczyszczonych jajami glisty. W jelicie cienkim z jaj uwalniają się larwy, które rozpoczynają wędrówkę drogą naczyń krwionośnych do wątroby i płuc, skąd po około 10 dniach, odkrztuszane i następnie połknięte wracają do jelita cienkiego, gdzie dojrzewają.

Objawy:

W okresie migracji larw występuje gorączka, kaszel, objawy nietypowego zapalenia płuc, czasem wysypki skórne o charakterze pokrzywki, świąd skóry. Dojrzałe glisty pasożytują w jelicie, gdzie działają mechanicznie powodując bóle brzucha, kolki w okolicy nadbrzusza i pępka, wzdęcia zaparcia lub krwiste stolce. Często towarzyszą temu bóle i zawroty głowy, omdlenia, bezsenność, apatia lub wzmożona pobudliwość, lęki nocne, obniżona zdolność do nauki. Dojrzałe glisty mogą zatykać drogi żółciowe i trzustki.

Jak zapobiegać:

Zagrożenie glistnicą jest bardzo duże na terenach rolniczych, gdzie stosuje się nadal obyczaj wylewania na pole naturalnego nawozu (szamba), zawierającego często jaja glist. Dlatego szczególnie warto uważać przy spożywaniu świeżych owoców i warzyw.

Włosogłówka

jest pasożytem jelita grubego, głęboko wnika w błonę śluzową jelita, żywi się krwią. Człowiek zaraża się spożywając produkty zanieczyszczone jajeczkami zawierającymi już rozwinięte larwy. W zarażeniu pośredniczą muchy, które przenoszą jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze. Inną droga zakażenia są brudne ręce.

Objawy ze strony układu pokarmowego to przewlekłe zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, upośledzenia łaknienia. Ze strony układu nerwowego – bóle i zawroty głowy wzmożona pobudliwość, zaburzenia snu, sporadycznie drgawki, utrata przytomności. Wystąpić może również zespół objawów alergicznych, anemia. W bardzo ciężkim przebiegu -intensywne biegunki śluzowo krwiste.

Jak zapobiegać:

Tak jak w przypadku wszystkich pasożytów ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny osobistej, mycie rąk przed każdym posiłkiem i przed przygotowywaniem jedzenia oraz po wyjściu z ubikacji.

Zobacz też:

Pasożyty u dzieci >>>

Inne Artykuły: