Na dobry sen
21 kwietnia, 2009Podczas snu organizm dziecka wydziela hormon wzrostu, a mózg usilnie pracuje zapisując w pamięci wszystko, co się wydarzyło w czasie czuwania. Sen jest zatem dziecku niezbędny w prawidłowym rozwoju. Sprawdź, co możesz zrobić, by twój maluszek spał spokojnie.
Łóżeczko dla malucha
Musi być solidnie wykonane, trwałe i bezpieczne. Przed zakupem sprawdźcie, czy posiada atest PZH oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Drewniane
Najlepiej, gdy jego dno można ustawiać na dwóch lub trzech poziomach. Najwyższy oszczędzi mamie schylania się do młodszego niemowlęcia, niższy uniemożliwi wypadnięcie maluchowi, który umie siadać, a najniższy jest odpowiedni dla dziecka pod koniec 1. roku życia (będzie wstawało w łóżeczku) i w kolejnych latach. Odstępy między szczebelkami powinny wynosić 2,5-6 cm (główka lub kończyny malca nie uwięzną między nimi). Nie zawieszaj nad łóżeczkiem dziecka baldachimu. Utrudnia on obieg powietrza i gromadzi się na nim kurz, a starsze niemowlę może go sobie ściągnąć na głowę.
Turystyczne
Bardzo wygodne podczas wyjazdów. Powinno mieć blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym złożeniem i być wykonane z materiału, który można zdjąć z ramy i uprać. Niektóre modele mają kółka, moskitierę, torbę do przewożenia łóżeczka oraz dno umieszczane na dwóch poziomach.
Blisko mamy
Niemowlęta przez pierwszych kilka miesięcy mieszkają w pokoju z rodzicami. Jak długo dziecko powinno tu pozostać? Przynajmniej do końca 6. miesiąca życia. W tym wieku maluch potrafi już swobodnie zmieniać pozycję, obracając się z pleców na brzuch i odwrotnie, oraz podpierać się na wyprostowanych ramionach leżąc na brzuszku. Nie będzie więc potrzebował już pomocy rodziców, by wygodnie się ułożyć czy zmienić pozycję na wygodniejszą.
Młodsze niemowlę powinno spać w jednym pokoju nie tylko ze względów praktycznych (częste nocne karmienia), ale także z powodu większego bezpieczeństwa. Rodzice mogą wtedy słyszeć czy dziecko spokojnie, swobodnie oddycha, a to trzeba kontrolować w pierwszych miesiącach życia.
Jeśli maluch jest karmiony piersią dłużej, też nie warto przenosić go do osobnej sypialni – mamie będzie wygodniej mieć go tuż obok. Najlepiej, gdy wyprowadzkę zaplanujecie w okolicy pierwszych urodzin.
W jednym łóżku z mamą i tatą, czy osobno?
To rozwiązanie ma już równie wielu zwolenników co przeciwników. Z punktu widzenia niemowlęcia, bliskość matki ma same zalety. Daje poczucie bezpieczeństwa, stwarza okazję do bliskiego kontaktu i pieszczot, pozwala łatwo odszukać pierś, gdy dokucza głód. Wiele mam lubi spać z dzieckiem nie tylko ze względu na możliwość karmienia bez wstawania z łóżka. Mogą dzięki temu nacieszyć się maleństwem.
Przeciwnicy argumentują, że nie wysypiają się z niemowlakiem w jednym łóżku. Obawiają się, że podczas snu przygniotą malucha. Poza tym obecność „trzeciego" w łóżku rodziców bardzo utrudnia ich kontakty intymne. A po roku czy dwóch trudno przekonać malucha, że powinien zacząć sypiać sam.
Na brzuszku, czy na plecach?
Obecnie uważa się, że zdrowe, urodzone o czasie niemowlę powinno sypiać na plecach, na dość twardym materacu, bez poduszki. Taka pozycja uważana jest za bezpieczniejszą. Zaobserwowano bowiem, że gdy maluchy śpią na plecach, znacząco spada liczba przypadków tzw. śmierci łóżeczkowej.
Jeśli twoje maleństwo ma trudności z zasypianiem na plecach, pozwól mu zasnąć na brzuszku, a po kwadransie, gdy już mocno śpi, przewróć je na plecki. Zapamiętaj: spanie na pleckach, zabawa na brzuszku.
Zadbaj o komfort dziecka podczas snu
W pokoju, w którym śpi niemowę, nie może być duszno i zbyt ciepło. Właściwa temperatura to 18-20 st. C. Pamiętaj o wietrzeniu przed snem.
W sypialni obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów, nawet w ciągu dnia! Warto rozstać się z tym nałogiem nawet wcześniej, zanim dziecko przyjdzie na świat – dla dobra potomka oraz własnego.
Starsze niemowlęta podczas snu wiercą się w łóżeczku. Jeśli nie chcesz wstawać w nocy i sprawdzać, czy dziecko nie odkryło się, spraw mu śpiworek na szelkach, zamykany na długi suwak. Maluchy na ogół lubią w nich spać. Dobrze jest mieć grubszy śpiwór zimowy i lżejszy letni, żeby dziecko nie przegrzewało się.
Zobacz też: