Inspirander
Moda i dziecko
 Macierzyństwo,

Moda i dziecko

23 października, 2008

Czy istnieje moda dziecięca? Jeśli tak, to kto za tym wszystkim stoi i dlaczego warto ubierać pociechę modnie – zadaliśmy te pytania specjalistom, którzy modę dziecięcą i nasze pociechy znają od podszewki…

Artykuł pochodzi z miesięcznika:

Paulina Anna Buczyńska, projektantka ubrań marki Coccodrillo:

Czy istnieją trendy w modzie dziecięcej?
Moda dziecięca rządzi się swoimi prawami, nie znaczy to, że jest wolna
od trendów. Co roku zaobserwować można nowe tendencje w aplikacjach, nowe rozwiązania kroju i dominująca kolorystykę. Nie jest to aż tak wyraźne i jednoznaczne jak w modzie dorosłych, gdyż kolekcje dziecięce muszą spełniać bardzo konkretne wymogi. Wiadomo też, że każdego roku nowa rzesza małych dziewczynek zapała miłością do różu, a aplikacje w czarne czachy staną się przedmiotem pożądania wielu chłopców. Jednak nowinki ze świata dorosłych przedostają się zawsze do małego świata, oczywiście po modyfikacjach i z małym opóźnieniem.
To mama decyduje o zakupie nowej sukienki, kurtki, sweterka, każda z tych rzeczy powinna być więc modna… i praktyczna. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważnym elementem projektowania odzieży dla dzieci. Trzeba połączyć wygodę z modną estetyką, co nie zawsze jest proste. Dzieci to najbardziej wymagający klient. Kobietę możesz przekonać do założenia niewygodnej spódnicy, która jest modna w tym sezonie i jeszcze jej wmówić, że dobrze w niej wygląda. Dziecka nie oszukasz, ten odbiorca zawsze wie czego chce.

Kto je tworzy?
Nowe drogi dziecięcej mody są bardzo zależne od położenia geograficznego. Inaczej ubiera się dzieci w Paryżu, w Mediolanie czy w Moskwie albo Poznaniu. Nie ma więc jednego ośrodka ogólnie dyktującego trendy. Modna kolorystyka i krój są wypadkową tendencji w modzie światowej oraz pomysłowości lokalnych projektantów.

Dlaczego warto ubierać dziecko modnie?
Warto ubierać dziecko z pomysłem, co nie zawsze oznacza modnie. Przez dobór stroju uczymy dziecko estetyki i wyrażania siebie. Dlatego należy pozwolić dzieciom jak najszybciej na samodzielne wybory. Obserwując je możemy dowiedzieć się wiele na temat małych ludzi. Pamiętajmy, że kształtuje się w nich widzenie świata i wrażliwość oraz indywidualizm. Oczywiście należy podsuwać niebanalne pomysły na stroje i pokazywać inne drogi od tych prezentowanych przez masmedia. Niech to jednak będzie wybór dziecka czy chce wyglądać tak jak wszystkie dziewczynki w przedszkolu, czując akceptację grupy i bezpieczeństwo, czy może jednak chce się wyróżnić dobierając nietypowe kombinacje strojów.
Z ubiorem jest tak jak z innymi dziedzinami sztuki i kultury. Warto pokazywać dzieciom piękne miejsca, warto otaczać je pięknymi przedmiotami, warto czytać dobre książki itd. To wszystko kiedyś zaowocuje.

Zobacz, co na ten temat mówi psycholog? >>>

Foto: z kolekcji ubrań dziecięcych Marks & Spencer

Inne Artykuły: