Kupujemy buciki dla małych stópek
29 września, 2009Wybór obuwia dla dzieci jest ogromny. Tylko czy każdy but jest odpowiedni dla twojego malucha? Zanim wybierzesz się z pociechą na zakupy, przeczytaj, na co należy zwracać szczególną uwagę.
Kilka słów o stopach
Stopa malucha rośnie i podlega stałym modyfikacjom rozwojowym, tym samym, co cała postawa człowieka. Stopa spełnia dwa zadania jednocześnie – statyczne (utrzymuje nas w pionie) i dynamiczne (pozwala wykonać ruch). But powinien wspomagać realizację tych zadań, uwzględniając niedoskonałości małych stópek wynikające z okresu rozwojowego. Dlatego buty dla twojej pociechy powinny być nie tylko wygodne i estetyczne, ale także perfekcyjnie wykonane.
Źle dobrane buty szkodzą
Złe obuwie zaburza prawidłowe działanie całego układu ruchu. A w przypadku malucha, szczególnie takiego, który dopiero rozpoczyna naukę bycia istotą dwunożną, może spowodować trwałą modyfikację mechanizmów ruchowych krępujących postawę ciała i źle wpłynąć na jej późniejsze funkcjonowanie. U podłoża wielu schorzeń ortopedycznych leżą wady stóp. Płaskie stopy są często powodem koślawych kolan, przesunięć miednicy i skrzywień kręgosłupa.
Przejdź do galerii Buciki Befado dla maluchów >>>
Kupuj z głową
Oceń wygląd zewnętrzny
Cholewka bucika powinna sięgać poniżej kostki (mechanizmy wyprostne – statyczne i tak utrzymują kostkę w odpowiedniej pozycji, a dziecko, ucząc się prawidłowego działania układu ruchu, stopniowo zwiększa zakres pracy stawu skokowego). Przednosek powinien być uniesiony i szeroki ( to ułatwia przetoczenie stopy i bardziej angażuje do pracy palce). Zapiętek musi być stabilny, ale niezbyt sztywny (pięta w poszczególnych fazach ruchu jest różnie obciążona).
Sprawdź, czy buty łatwo się zakłada
Od momentu przyjścia do przedszkola dzieci zmieniają obuwie kilkukrotnie (po przyjściu do placówki, wybierając się na spacer). Dobrze jest, jeśli potrafią to robić samodzielnie, dlatego buty powinny być tak skonstruowane, aby łatwo można było je zakładać. Szczególnie ważne jest to w przypadku najmłodszych przedszkolaków, które jeszcze nie w pełni opanowały tą trudną sztukę.
Zwróć uwagę na materiał
Bieganie, skakanie, zabawy ruchowe – czynności te dzieci wykonują bardzo często. Obuwie nie może ograniczać swobody ruchów – powinno być lekkie i elastyczne. Buciki zmienne do przedszkola również powinny być przewiewne – w przedszkolu jest ciepło – z reguły powyżej 20 st. C. Dzieciom pocą się nóżki troszkę mocniej niż osobom dorosłym, a przewiewne obuwie ma pozwalać na szybkie odparowanie potu ze skarpetek. Najlepiej sprawdzają się buciki skórzane lub z „oddychającego" materiału (np. sympatexu). Zwróć uwagę na to, co się dzieje w środku buta – najlepiej, by znajdowały się tam skórzane wyściółki, które łatwo wchłaniają pot wydzielający się na podeszwowej stronie stopy.
Przyjrzyj się podeszwie
Prawdziwym żywiołem przedszkolaków jest ruch – warto sprawdzić, czy podeszwy bucików zabezpieczają przed nadmiernym poślizgiem (dzięki temu malec uniknie wielu przykrych wypadków). Szczególnie istotne jest to w przypadku obuwia zmiennego do przedszkola. Podeszwa dziecięcego bucika powinna być szeroka (poprawia ona poczucie bezpiecznego i stabilnego ruchu), elastyczna i sprężysta (spróbuj ją zgiąć, by to sprawdzić).
Najlepiej, by but był na małym koturnie (poprawia ustawienie miednicy i pracę brzucha, a przez to ułatwia odpowiednie uruchomienie obręczy barkowej).
Nie kupuj „na styk"
Kupuj buty o pół numeru większe. Pamiętaj, że palce stopy małego dziecka są ustawione chwytnie, czyli zgięte w kierunku podeszwy, ale w trakcie odbicia podczas chodzenia pozornie się wydłużają.
Buty w spadku?
Nigdy nie zakładaj dziecku butów noszonych wcześniej przez starsze rodzeństwo. Staraj się tego unikać, bo wraz z butami możesz "przekazać" deformacje stóp, złe nawyki chodzenia czy choroby skóry (np. grzybicę).
Przejdź do galerii Buciki Befado dla maluchów >>>
Foto: Istockphoto.com