Karmienie z butelki
21 kwietnia, 2009Karmienie niemowlęcia z piersi z różnych powodów bywa niemożliwe. Bywa tak, że mama szybko po porodzie wraca do pracy i podejmuje decyzję o sztucznym karmieniu maluszka. Co warto wiedzieć o karmieniu z butelki?
Nie jesteś złą matką!
Nie karmisz dziecko piersią – to nic strasznego! Niektóre kobiety nie chcą lub z jakichś przyczyn (np. bardzo szybkiego powrotu do pracy) nie mogą karmić naturalnie. I to wcale nie oznacza, że te maluchy od początku stoją na przegranej pozycji. Też zwykle chowają się zdrowo, świetnie się rozwijają i wyrastają na szczęśliwych ludzi. Pamiętaj tylko, by dobrze dobierać mieszanki do wieku i potrzeb malca (konsultuj to z jego lekarzem), a podczas podawania butelki, trzymać dziecko w ramionach i przytulać je. Nie miej poczucia winy, że jesteś niedobrą matką, bo nie karmisz piersią. Możesz obdarzać je miłością na tysiące innych sposobów!
Jakie mleko wybrać dla malucha?
Jeżeli jeszcze będą w szpitalu wiesz, że nie będziesz karmić dziecko piersią, poproś o radę lekarza opiekującego się wami, jakie mleko poleciłby twojemu dziecku. Po kilku dniach obserwacji lekarz powinien wiedzieć, co polecić. Jeśli twój noworodek jest zdrowy i urodzony o czasie beż żadnym komplikacji, możesz zacząć podawać mu mleko początkowe – mieszankę dostępną w sklepach i aptekach z numerkiem 1. Jednak jeśli w najbliższej rodzinie występuje alergia i masz obawy wiązane z występowaniem jej u maluszka – zdecyduj się na mieszankę hipoalergiczną oznaczoną literami HA. Najmłodsze maluchy jadają od sześciu do ośmiu razy na dobę, od 50 do 70 ml. Nie przywiązuj się jednak do podanych liczb, pamiętaj, ze żywienie dziecka jest sprawą indywidualną i zależy od apetytu konkretnego maluszka.
Obserwuj dziecko przez cały czas – jeśli pije mleko niechętnie, płacze i widać, że dokucza mu wypróbuj inny produkt. Pamiętaj, że mleko dla niemowląt od różnych producentów nie różni się pomiędzy sobą składem, ale smakiem tak. Jednak jeśli zdecydujesz się na mleko danej firmy, to konsekwentnie podawaj je dziecku cały czas, pamiętaj, że częste zmiany mogą źle wpływać na układ pokarmowy niemowlęcia.
Przygotowanie mieszanki
Zawsze przyrządzaj ją, ściśle stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu.
Dodawaj tyle wody, ile przewidział producent. Niektóre mamy uważają, że jeśli na noc przygotują „gęściejszy" posiłek, maluch lepiej się naje i będzie dłużej spał. To błąd! Taka mieszanka powoduje nadmierne obciążenie nerek maleństwa.
Mieszankę przygotowuj zawsze bezpośrednio przed posiłkiem. Nigdy nie podawaj maluchowi resztek mleka z poprzedniego karmienia, nawet jeśli butelka stała w lodówce.
Dobry pomysł:
Miej zapas kilku zawsze czystych butelek. Przydadzą się w sytuacjach kryzysowych szczególnie wówczas, gdy zostaniesz z dzieckiem sama. Zapasową, czystą buteleczkę oraz mieszankę miej również w samochodzie – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.
Zobacz też: