Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Przedszkolak / Jesienna garderoba przedszkolaka

Jesienna garderoba przedszkolaka
 Macierzyństwo,

Jesienna garderoba przedszkolaka

28 września, 2009

Jak ubrać dziecko do przedszkola? Kierować się raczej modą, czy tylko i wyłącznie wygodą? I co zrobić, kiedy pogoda jest zmienna, jak to jesienią bywa? Ranki z reguły są zimne, a w dzień bywa całkiem przyjemnie i ciepło. Jak ubierać przedszkolaka, by co chwila nie zapadał na przeziębienia?

Modnie, czy wygodnie?

Przedszkolaki warto ubierać przede wszystkim praktycznie. Łatwe w pielęgnacji i wygodne ubranie gwarantuje dziecku swobodę ruchu i brak obawy przed zniszczeniem czy ubrudzeniem eleganckiego stroju. Wygodny, praktyczny i łatwy w czyszczeniu strój ważny jest przede wszystkim w przypadku młodszych dzieci, które często się brudzą: podczas posiłków, prac plastycznych czy zabaw na świeżym powietrzu. Które bawią się aktywnie, przepychają, upadają czy spędzają czas na dywanie. Pamiętajmy również o tym, że dzieci w przedszkolu uczą się samodzielności w ubieraniu się. Nie utrudniajmy zatem im tej nauki, przez zakładanie fikuśnych strojów – trudnych do samodzielnego nałożenia i zapięcia. Pamiętajmy zatem: przy wyborze ubranka kierujmy się przede wszystkim wygodą naszego dziecka. A nam, rodzicom, ubieranie dziecka praktycznie zaoszczędzi stresu i pracy w przypadku zabrudzenia stroju.

Koniecznie na cebulkę!

Ubierając dziecko na jesienną wyprawę, czy też do przedszkola pamiętaj o tym, aby malca nie przegrzewać. Ubierz go na tzw. „cebulkę" – w lekką kurtkę lub pikowaną kamizelkę, która ogrzeje plecy, a kiedy wyjdzie słońce i zrobi się ciepło, łatwo będzie ją zdjąć. Zwróć uwagę na to, by bluzeczki i koszulki które zakładasz pod spód nie były za krótkie. Dobrze jest, jeśli bluzeczkę można swobodnie schować do spodni czy rajstopek.

Do przedszkola ubieraj malucha również warstwami. Najpierw załóż t-shirt z krótkim rękawkiem, na niego możesz założyć koszulkę lub cienką bawełnianą bluzeczkę z długim rękawem (gdy w pomieszczeniu będzie ciepło, dziecko będzie mogło ją zdjąć i zostać w samym t-shircie). Jeśli chodzi o dolną część garderoby, najwygodniej malcowi będzie w samych rajstopkach (wybieraj sprawdzone i dobre gatunkowo) lub getrach ze skarpetkami.

Jak ubrać dziecko do przedszkola:

praktycznych rad:

1. Ubrania powinny być luźne i z naturalnego materiału.

W ciągu dnia przedszkolaki wykonują wiele czynności – mają gimnastykę, rytmikę, a i zwykłe codzienne zajęcia edukacyjne przeplatane są również ćwiczeniami fizycznymi. Dlatego tak ważnym jest, żeby ruchy dziecka nie były skrępowane. Trzeba pamiętać również o tym, że dzieci szybko się pocą, dlatego ich ubrania powinny być z naturalnego materiału, który najlepiej wchłania wilgoć i jednocześnie szybko wysycha. To samo dotyczy rajstopek i skarpetek, w tym przypadku jest to szczególnie istotne, bowiem dziecięce stópki pocą się bardzo szybko.

2. Śliczne białe sukienki lepiej zostawić na specjalne okazje.

Na co dzień trzeba się liczyć z tym, że dziecko, nawet to, które umie samodzielnie posługiwać się łyżką, może przypadkowo wylać na siebie soczek lub zupkę. Szkoda sukienki!

3. Bluzki, sweterki i koszulki powinny być łatwe do zakładania i zdejmowania przez głowę.

Pamiętaj o tym, że bluzeczkę ze zbyt wąskim wycięciem przy szyi jest łatwiej założyć, niż zdjąć. Dziecko samo sobie z tym nie poradzi, a i wychowawczynie, nie chcąc naderwać dziecku uszu, często mają z tym duży problem.

4. Dobrze jest, jeśli ubrania są pozbawione zapięć na guziki, zatrzaski, suwaki.

Dzieci często sobie z nimi nie radzą i są skazane na czekanie, aż wychowawczyni im pomoże. Maluch, który potrafi sam się ubrać, czuje się bardziej samodzielny i pewny siebie. Starszak poradzi sobie z założeniem spodni, maluchowi zamiast zapinanych na guziki spodenek i fikuśnych spódniczek możesz założyć same rajstopki.

5. Buty na spacer, zarówno jak i kapcie, powinny być również łatwe do samodzielnego założenia.

Jeśli to tylko możliwe – lepiej dać dziecku do przedszkola kapcie wsuwane lub zapinane na rzepy (chyba że maluch używa obuwia ortopedycznego, które najczęściej jest sznurowane).

Foto: Kolekcja rajstop dla dzieci marki Wola

 

Produkty dla dzieci marki Wola posiadają certyfikaty:

Bezpieczny dla niemowląt i Bezpieczny dla dziecka oraz Eko-tex, świadczący o spełnieniu wysokich standardów jakości wyrobów, wolnych także od substancji szkodliwych.

Z  dumą informujemy, że skarpety marki WOLA

zdobyły po raz drugi prestiżową nagrodę

LAUR KLIENTA 2009

To dzięki Państwu  otrzymaliśmy  tak wyjątkowe wyróżnienie.

Jest ono dla nas tym bardziej cenne

bo wiąże się z zaufaniem, którym nas obdarzyliście

Bardzo  dziękujemy!

 

 

Inne Artykuły: