Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Zabawy i zabawki / Jaką zabawkę wybrać dla dziecka

Jaką zabawkę wybrać dla dziecka
 Macierzyństwo,

Jaką zabawkę wybrać dla dziecka

24 października, 2015

Misie, lalki, samochody i klocki są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego dziecięcego pokoju. Zabawki dla naszych pociech kupujemy chętnie i dużo, czasem jednak stoimy przed sklepową półka i nie wiemy, co wybrać.

Kto decyduje?

Zabawki, jak każdy produkt skierowany do dzieci, muszą spełniać co najmniej dwa podstawowe kryteria – podobać się dzieciom, które będą nimi się bawić i podobać się rodzicom, którzy za nie zapłacą. Nie zawsze jest jednak tak, ze da się pogodzić ze sobą te dwa kryteria, bowiem często to, co podoba się dzieciom, w oczach rodziców jest mało rozwojowe, za drogie bądź zbyt nowoczesne, w niczym nie przypominające zabawki z naszego dzieciństwa. A oferta na rynku zabawkarskim jest ogromna, jesteśmy wręcz zasypywani różnymi produktami przemysłowymi, z ekranów telewizorów co rusz słyszymy o nowym, fantastycznym stworze – hicie sezonu, który koniecznie nasze dziecko musi mieć. Dla nas, rodziców najważniejsze jest, żeby zabawka była rozwojowa i bezpieczna, a dla maluchów, by była tą najlepszą, wymarzoną, którą może zaskoczyć kolegów. Co wybrać?

Modne zabawki

Tak jak ubrania czy buty, zabawki są produkowane według panującej mody. Rodzice trochę starszych dzieci zapewne będą pamiętały lalkę Bratz, która dość szybko ustąpiła miejsca Pony z różową grzywą do czesania, by po jakimś czasie zastąpił ją interaktywny kot. W 2006 roku firma Duracell przeprowadziła ranking najlepszych 10 zabawek dla dzieci. Po jego przeczytaniu jasnym staje się być kierunek, w którym zmierzamy (a przynajmniej nasze dzieci) – w przyszłym świecie panować będą super-bohaterowie uzbrojeni w świetlne miecze i mknący po kosmicznych przestworzach w super aktywnych, zdalnie sterowanych bolidach…

 

Nie taki wilk straszny…

To, że dziecko po obejrzeniu ?Spadermana” czy ?Batmana” koniecznie zamarzy o kostiumie czy gadżecie z postacią ulubionego bohatera, to nic dziwnego, przecież między innymi na tym zabawa polega, żeby odtwarzać i naśladować. I nie można też powiedzieć, że taka zabawa nie jest rozwojowa. Bowiem do każdej gry, którą inicjuje dziecko, koniecznie trzeba użyć kreatywności, by wszystko zaplanować, by wcielić się w określoną rolę i włożyć w usta lalki tekst, który na koniec trzeba przecież wypowiedzieć (dzieci zawsze rozmawiają podczas zabawy). Zatem, jak widać, nie ma zabawek nie rozwojowych, są tylko mniej lub bardziej stymulujące wyobraźnię dziecka.

Zdaniem specjalistów

Specjaliści zgodnie twierdzą, że w zabawie dzieci starają się odzwierciedlać otaczający ich świat powtarzają zachowania dorosłych. To dlatego wciąż nie gasnącą miłością każdej dziewczynki jest zabawa np. w gotowanie, a chłopców – budowanie z klocków lego. Im bardziej prosta i nieskomplikowana jest zabawka, tym bardziej pobudza wyobraźnię dziecka. Bo trudno jest wyobrażać sobie jak mogłoby być inaczej, patrząc na gotowe i skończone dzieło, jakim jest lalka z przepiękną uśmiechniętą buzią. Do niej nie trzeba dodawać żadnych szczegółów, lalka może siadać, tańczyć, podnosić ręce, a niektóre nawet płakać i jeść. Nic dodać…

A tymczasem, jak twierdzą amerykańscy psychologowie, najbardziej rozwojową zabawką są… zwykłe kredki, plastelina i klocki. Ponieważ w ich przypadku po stronie dziecka leży aż 80% inicjatywy, a tylko 20% zależy od samej zabawki, podczas gdy w przypadku gotowych zabawek te proporcje są odwrotne. Wymyślne, perfekcyjne zabawki nie pozostawiają wyobraźni dziecka żadnej przestrzeni.

 

Zabawki ekologiczne

Od kilku lat zabawki ekologiczne cieszą się ogromną popularnością na Zachodzie. W Polsce zainteresowanie nimi również wzrasta, aczkolwiek panuje chyba wciąż przekonanie, że zabawka wykonana z naturalnych materiałów trąci Cepelią. Jednak na szczęście coraz częściej widzimy w sklepach drewniane sanki, konie na biegunach, liczydła, klocki… Dzieje się tak dlatego, że ekologiczne zabawki mają wiele zalet: są trwałe -można nawet przekazywać je z pokolenia na pokolenie, są wykonane z ekologicznych, naturalnych materiałów w przeciwieństwie do tradycyjnych zabawek, przez co nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka, nie niszczą środowiska naturalnego po okresie ich eksploatacji. Plastik natomiast daje o sobie znać w przyrodzie przez wiele, wiele lat.

Zabawki ręcznie robione

Co raz większą popularnością wśród rodziców cieszą się przez kilka ostatnich lat zabawki robione ręcznie. Zapewne wielu z nas ma dość masowo produkowanych plastikowych postaci, wygląd których często kojarzy nam się z kiczem. A zabawki ręcznej roboty często są dziełem unikatowym, jedynym w swoim rodzaju, szytym (czy dzierganym) przez artystę. Taka zabawka ma w sobie ogrom zalet – poprzez swoją prostotę pobudza wyobraźnię dziecka, jest ciepła, ładna, bezpieczna i ?ma duszę”.

Im bardziej niedoskonała jest zabawka, tym bardziej pobudzi wyobraźnię dziecka. Dlatego, drogie mamy i drodzy tatusiowie, nawet ci, którzy są pozbawieni zmysłu plastycznego, róbmy zabawki dzieciom własnoręcznie! Na przykład lalkę można zrobić najprostszą i najstarszą metodą z małego kawałka tkaniny wypchanego wełną. Jeden koniec jest obwiązany sznurkiem, co przedstawia głowę, podczas gdy dwa ściągnięte sznurkiem końce tkaniny tworzą ręce. Oczy z guzików, włosy z włóczki i gotowe! Dobrą zabawką jest każdy przedmiot, który pobudza do aktywności, a sam sobą przedstawia tak niewiele, że dziecko za pomocą swojej fantazji wciąż na nowo może wyposażać go w nowe cechy.

Miejscem, gdzie można podziwiać i kupować zabawki (i nie tylko, również biżuterię, akcesoria) ręcznie robione jest strona internetowa WWW.pakameraartystyczna.pl

Foto: Fabryka Zabawek Trzy Myszy www.trzymyszy.pl

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: