Jak znaleźć dobrą opiekunkę
15 czerwca, 2009Z nianią Twój maluch będzie spędzał większą część dnia, to prawie jak rodzina. Jak znaleźć taką, którą Ty obdarzysz zaufaniem, a maluch polubi? Sposobów jest wiele… A niezależnie od każdego z nich, warto mieć "oczy otwarte".
Dagmara Osińska,
konsultacja: Joanna Nużyńska z Warszawskiego Centrum Opieki
Gdzie szukać opiekunki?
Możesz szukać niani na własną rękę lub zlecić to profesjonalnej agencji. Jeśli opiekunkę poleci Ci koleżanka czy sąsiadka, którą dobrze znasz, na pewno będziesz mieć większe zaufanie do osoby, która zaopiekuje się Twoim smykiem. Wypytaj znajomych lub rodzinę, czy nie znają kogoś kto szuka takiej pracy lub zajmuje się opieką nad dziećmi. Pamiętaj przy tym, że ktoś kto odpowiada Twoim znajomym, nie musi wcale spodobać się Tobie – masz przecież własne preferencje.
Szukanie przez agencję opiekunek, sprawi na pewno mniej kłopotu. Polecane przez nią osoby muszą posiadać referencje, często też poddawane są testom psychologicznym. Wystarczy, że udasz się do jednej z agencji, wypełnisz formularz – opisując swoje wymagania, a później tylko będziesz czekać na odpowiednie kandydatki. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie opiekunki w taki sposób, musisz zapłacić agencji jednorazowa prowizję, ale po 3 miesiącach będzie można wznowić rekrutację, jeśli zatrudniona niania nie spełni Twoich oczekiwań.
Jeśli natomiast myślisz o znalezieniu niani poprzez ogłoszenie w prasie, sformułuj przede wszystkim dobrze anons. Powinna być w nim informacja o wymiarze pracy, lokalizacji i wieku dziecka. Jeżeli do tego dochodzą jakieś inne oczekiwania (np. chcemy, by opiekunka zamieszkała u nas) – warto też o tym napisać.
O co pytać kandydatkę podczas rozmowy telefonicznej?
Na samym początku warto zapytać, czy aby na pewno warunki zamieszczone w ogłoszeniu jej odpowiadają. Zawsze bowiem znajdą się osoby, które czegoś nie doczytały. Drugą kwestią są oczekiwania finansowe – zwłaszcza jeśli dysponujemy małym budżetem. Umów się z kandydatką na spotkanie, podczas którego będziesz mogła przyjrzeć jej się dokładnie.
Jaka kandydatka jest lepsza – młodsza czy starsza?
To pytanie na które powinnaś sobie odpowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań. Łatwiej Ci będzie zrezygnować z kandydatek nieodpowiadającym Twoim wymogom. Zastanów się kogo dokładnie szukasz – czy osoby młodej, niezbyt doświadczonej, ale za to sprawnej, potrafiącej długo zajmować się maluchem, elastycznej i zarazem kreatywnej – czy może starszej, która nie ma tak dużo sił (chociaż zdarzają się panie po pięćdziesiątce, które chodzą na basen, na rower), ale za to doświadczonej, bo wychowywała już swoje dzieci, a może nawet wnuki. Osoba młoda jest na pewno otwarta na nowe doświadczenia, posiada predyspozycje do rozwoju i potencjał. Starsze panie za to posiadają bagaż doświadczeń, dlatego potrafią radzić sobie z emocjami, rozumieją potrzeby maluchów, dają poczucie bezpieczeństwa.
Jakie kryteria przyjąć wybierając nianię?
Najlepiej sprawdzić kilka kandydatek by wybrać najlepszą z nich. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd kobiety, istotna jest mowa ciała – w jaki sposób się wita, czy zainteresowała się dzieckiem już podczas pierwszej wizyty, możesz też na przykład poprosić by przewinęła pociechę, sprawdzić przy tej okazji czy umyje przed tym ręce. Zapytaj o metody wychowawcze jakie stosuje, jakie kary i nagrody stosowała nasza rozmówczyni wobec swoich podopiecznych. Ważne, aby jej poglądy na ten temat pokrywały się z naszymi. Pamiętaj, że zagorzałej zwolenniczki klapsów nie da się łatwo do nich zniechęcić. Nie dajmy się jednak zbyć słowami, że jest przeciwna biciu dzieci. Zapytaj wprost, co w takim razie robi, gdy malec źle się zachowuje.
W jaki sposób sprawdzić, czy kandydatka jest uczciwa?
Poproś ją, by dokładnie opisała swój dzień pracy w poprzednim miejscu. Przecież nie będzie w stanie wymyślić go – od początku do końca, tak, żeby w jej historii nie było żadnych sprzeczności. Możesz zapytać też o jakiś szczegół, np. czy chłopczyk lubił parówki. Po jakimś czasie warto to pytanie powtórzyć, jeśli niania kłamie, w końcu i tak się w tym wszystkim pogubi.
Oczywiście należy też sprawdzić referencje, skontaktować się z byłym pracodawcą i porozmawiać z nim – w cztery oczy lub przez telefon. Podczas takiej rozmowy zapytajcie rozmówcę o jego dziecko – jego imię, wiek i np. o to jak przebiegała nauka siusiania do nocnika…Możliwe będzie porównanie tych informacji z tymi, które dostałyśmy od niani. Jeżeli wszystko się będzie zgadzać, porozmawiajcie o tym, jak się układała ich współpraca. Zapytajcie tez o jednodniowe nieobecności, nagłe niedyspozycje. One zdarzają się dość często osobom mającym problemy z alkoholem.
Obserwuj reakcje kandydatki
Zwróć uwagę na jej zachowanie i temperament. Nie bez znaczenia także jest to, jak Ty się czujesz w towarzystwie niani i jak ją odbierasz. Pamiętaj, że opiekunka powinna być opanowana, zbytnia nerwowość czy z kolei mrukliwość, to cechy, które nie spodobają się malcowi. Osoba taka powinna umieć nawiązać kontakt z dzieckiem, wykazywać inicjatywę. Twój maluszek może być na początku przestraszony lub nieufny – to całkiem naturalne, jednak w miarę upływu czasu powinien coraz chętniej przebywać z nianią. Nie bagatelizuj swoich odczuć, nawet jeśli racjonalnie nie jesteś w stanie wytłumaczyć swojej niechęci do kandydatki, nie należy się do niej przekonywać, warto zaufać własnej intuicji.
Odczucia malca są najważniejsze!
Pamiętaj o tym, że nawet z najlepszą nianią Twój maluszek musi się oswoić. Warto zatem na kilka dni zostać z dzieckiem i opiekunką w domu. Będziesz mogła zaobserwować, czy malec zaakceptował nową osobę. Jeżeli na którymś z kolei spotkaniu maluch wciąż unika kontaktu z nianią boi się i płacze w jej obecności, zastanów się, czy nie warto wziąć pod uwagę inną kandydaturę na opiekunkę. Od starszego dziecka łatwiej się dowiedziesz, dlaczego nie przepada za opiekunką, po prostu Ci o tym powie.
Zastanów się nad zakresem obowiązków opiekunki
Warto się zastanowić, czego tak naprawdę będziesz wymagać od opiekunki. Zrozumiałe jest to, że ludzie dążą do wygody, jeszcze jakieś dwa lata temu niania sprzątała, gotowała…W tym momencie jest to nie do przyjęcia. Rodzice zatrudniają osobno sprzątaczki, a zadaniem niani jest zajmowanie się tylko dzieckiem. Dlatego bardzo ważnym jest dokładne wyznaczenie (najlepiej spisanie na kartce) zakresu obowiązków niani i czego dokładnie od niej oczekujecie.
Ufaj, ale sprawdzaj
Możesz czasem bez zapowiedzi wrócić wcześniej do domu, zorientujesz się co działo się jeszcze przed chwilą (np. maluch oglądał telewizję). Fakt, że ufasz niani wcale nie oznacza, że nie możesz czasem sprawdzić jak zajmuje się maluchem. Wszystko z umiarem, pamiętaj, że nie może to być permanentna kontrola. To zazwyczaj demotywuje pracownika, który mimo swoich wysiłków i upływu czasu nadal jest sprawdzany na każdym kroku. Warto uwierzyć w końcu, że podjęta decyzja o zatrudnieniu tej osoby to dobry wybór.
O co pytać kandydatki?
Jeśli wybrałaś już kilka kandydatek, które wydają Ci się obiecujące, to odpowiedni czas na spotkanie z nimi i zadanie kilku konkretnych pytań:
– Dlaczego chce podjąć taką pracę? Dobrze będzie o niej świadczyć jeśli odpowie, że bardzo lubi dzieci.
– Jak długo planuje pracować u Ciebie? Twój maluch na pewno się do niej przyzwyczai, nie warto zatem narażać go na stres związany z rozłąką.
– Czego jej zdaniem potrzebuje Twoje dziecko ( w określonym wieku)? Ważne jest to co powie, nie tylko o pielęgnacji czy karmieniu, ale też o miłości, bezpieczeństwie i rozwoju.
– Jak zamierza spędzać czas z Twoim dzieckiem? Ważne, by niania (niezależnie od wieku) miała pomysły na zabawę z dzieckiem: na czytanie książeczek, malowanie, układanie puzzli i inne.
Niania też człowiek!
Pamiętaj o tym, że to Ty jesteś zwierciadłem w którym się odbija cały świat dziecka. Jeśli Ty nie będziesz traktowała niani z należytym jej szacunkiem, Twój maluch szybko zacznie robić to samo. Utracony autorytet niani bardzo utrudni jej zajmowanie się dzieckiem i szybko doprowadzi do tego, że będziesz musiała szukać zastępstwa. A przecież Tobie nie o to chodzi!
Foto: Dreamstime.com