Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Jak znaleźć czas dla dwójki dzieci?

Jak znaleźć czas dla dwójki dzieci?
 Macierzyństwo

Jak znaleźć czas dla dwójki dzieci?

15 czerwca, 2009

Zajmowanie się dwójką małych dzieci, szczególnie jeśli różnica wieku pomiędzy pociechami jest nieduża, to nie lada wezwanie, jednak przy dobrej organizacji czasu można mu sprostać.

Kąpiel dzieci

Co może mama:

Kąpiel nowonarodzonego malucha najczęściej jest udziałem mamy, ponieważ tuż po nim następuje moment kładzenia dzidziusia do snu.

Co może tata:

Wziąć na siebie obowiązek kąpania starszego dziecka. Najlepiej po kąpieli maluszka, można pozwolić dziecku dłużej pobawić się w wodzie i zrobić z nim papierowe statki.

Przygotowywanie posiłków

Co może mama

Najlepszy jest czas na to, gdy dzidziuś śpi, starsze dziecko (jeśli jest w domu) można zaangażować do pomocy mianując go ?młodszą pomocą kuchenną". Sprawdza się też gotowanie na zapas i mrożenie gotowych dań. Warto na ?wielkie gotowanie" przeznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu.

Co może tata:

Próbować sprostać wymogom chwili i gdy tylko czas na to pozwala, pamiętać o zasadzie, że to "mężczyźni są najlepszymi kucharzami". Czasy, gdy kuchnia była miejscem wyłącznie kobiecym, na szczęście minęły.

Zakupy

Co może mama:

Drobne zakupy można zrobić wracając z maluszkiem ze spaceru (chyba że dom jest pozbawiony windy i wózek z dzieckiem trzeba będzie wnieść na któreś piętro). Warto w domu mieć zapas żywności i regularnie go uzupełniać.

Co może tata:

Tatusiowie, zanim dzieci podrosną i będą mogły skoczyć po bułki do piekarni i mleko do spożywczego, warto, by wzięli na siebie obowiązek dbania o to, by w domu niczego nie zabrakło. W końcu ?nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu…"

Sprzątanie, pranie prasowanie

Co może mama:

Najlepiej oczywiście nie robić bałaganu i wprowadzić nową zasadę w domu (jeśli jej dotychczas nie było), że każdy sprząta po sobie sam. Ważne, by nie dopuścić do sytuacji, kiedy do wysprzątania domu przydałaby się drużyna zuchów. Można sprzątać w czasie, kiedy maluszek śpi, ale nie koniecznie. Śpiewając, tańcząc, recytując wiersze i strojąc miny do dzidziusia można przecież zrobić bardzo wiele.

Co może tata:

Tradycję sprzątania każdego sobotniego ranka domu z tatą starsze dziecko zapamięta na długo. Szczególnie, jeśli tata podłączy do tej czynności fantazję i odkurzaczem niczym rakietą odrzutową wyczyści każdy kąt. Warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej wolny czas przeznaczyć na rodzinny długi spacer lub wyjazd za miasto, a mieszkanie tymczasem pozostawić pod opieką osoby, która za pieniądze je posprząta.

Foto: Dreamstime.com

Inne Artykuły: