Jak zaangażować dziecko do sprzątania
8 lipca, 2008Jesteś już zmęczona zbieraniem rozrzuconych zabawek swojego malca – przechodzisz przez pokój depcząc porozrzucane pluszaki, burząc wieżę z klocków, ślizgając się po rozsypanych kredkach? Naucz malucha dbać o porządek wokół siebie. Wprowadź jasne reguły, przypominaj o nich dziecku, aż w końcu je zaakceptuje.
Dagmara Osińska
1. Pozostaw malcowi trochę swobody.
Pewne rzeczy powinny leżeć na swoim miejscu ( np. kredki w szufladzie, książki na półkach), ale każdy ma prawo do własnego bałaganu. Dlatego nie strofuj dziecka za to, że pluszaki leżą razem z samochodami czy klocki lego z drewnianymi – niech układa zabawki według własnego uznania, byleby dbał o porządek. Zachowaj zdrowy rozsądek i zamiast biegać cały dzień z pochyloną głową, postaw w kącie kartonowe pudło, aby wrzucać do niego ?znaleziska". Pozwoli Ci to walczyć z bałaganem tylko raz dziennie, a Twój smyk zdobędzie cenną wiedzę.
2. Ważne, aby sprzątanie nie było nudne.
Możesz zaproponować dziecku zabawę we wrzucanie klocków do jakiegoś pudełka. Zróbcie wyścigi – kto pierwszy napełni pudło, takie sprzątanie zapewne spodoba się maluchowi.
3. Możesz oczekiwać pomocy w sprzątaniu.
Pamiętaj, aby jasno się wyrażać. Podpowiadaj dziecku co ma robić, mów dokładnie o co Ci chodzi: ? Na podłodze leży miś, włóż go do tego pudełka, samochodzik też, a teraz pozbierajmy klocki". Wówczas maluchowi będzie łatwiej wykonać Twoje polecenie. Atrakcją dla dziecka może być również udział w prawdziwym, dorosłym sprzątaniu. Kiedy na przykład zamiatasz, wręcz mu małą szczotkę i szufelkę. Myjąc meble, podaj mu wilgotną ściereczkę i poproś, aby wytarł kurz z półek (oczywiście tych dolnych).
4. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie szuflad, do których malec ma dostęp.
Wytłumacz, że pewne rzeczy należą tylko do rodziców i nie można ich ruszać. Pozwól na dostęp (na przykład do półki z pokrywkami w kuchni czy ze skarpetkami w sypialni), idealnie nadają się do zabawy, a ułożenie ich na miejscu nie wymaga dużego wysiłku.
5. Każdy smyk powinien mieć swoje "królestwo".
Dziecko również potrzebuje miejsca na swoje rzeczy – tymbardziej, że często traktuje je jak prywatne skarby. Nie doradzaj mu, gdzie co powinien położyć, jeśli dba o to, żeby samochodziki ?zaparkowane" były na półce, a gry nie leżały na podłodze. Przede wszystkim nie przekładaj tego, co maluch ułożył sobie według własnego pomysłu.
6. Pomagaj dziecku w sprzątaniu – inaczej szybko znajdzie sobie ciekawsze zajęcie.
Możesz mu trochę pomóc sprzątać po zabawie. Pamiętaj o tym, że wspólne porządki to doskonała okazja, by pokazać malcowi, jak dzielić się obowiązkami i współpracować.
7. Popsute zabawki wrzucajcie do worka.
Jeśli na ścianie dziecięcego pokoju umieścisz duży worek, Twój maluch będzie mógł tam wrzucać popsute zabawki ( misia z urwaną łapką, połamane kredki). Raz na jakiś czas sprawdź zawartość worka, być może część rzeczy będzie dała się zreperować.
8. Nie zniechęcaj krytyką.
Oczywiste, że Ty posprzątałabyś szybciej i lepiej. Doceń jednak wysiłki malca, któremu w części przynajmniej udało się zapanować nad bałaganem. Pochwal swoje dziecko: ?Wszystkie klocki są w pudełku! Super!". Pamiętaj – to bardzo ważne!
Foto: Natalia Shmeliova/ Dreamstime.com