Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Jak wybrać buty dla dziecka

Jak wybrać buty dla dziecka
 Macierzyństwo

Jak wybrać buty dla dziecka

8 lipca, 2008

Buciki dla Twojego malca powinny być idealnie dobrane do jego stópki. Nie warto oszczędzać na obuwiu dla smyka, tym bardziej, że jego stopy są delikatne. Odpowiednie obuwie dla dziecka to:

Dagmara Osińska

Wykonane z materiałów naturalnych.
Takich jak skóra lub tkaniny z włókien naturalnych.

Z cholewką.
Najlepiej sięgającą powyżej kostki, elastyczną i miękką. Zabezpieczy ona okolicę okołokostkową przed tarciami, a ścięgno Achillesa przed uciskiem.

Takie, by maluch mógł w nim poruszać palcami stóp.
Obuwie powinno być większe od stopy niespełna 1 cm. Niewłaściwe jest wybieranie za dużego buta – może wpłynąć to na nieprawidłowe ruchy stopy i możliwość powstania zniekształceń. Naciskając na czubek buta możesz ocenić czy przestrzeń pomiędzy palcami a końcem buta jest wystarczająca.

Ze sztywnym zapiętkiem.
Szczególnie polecany dla dzieci poniżej 3 roku życia. Z kolei wgłębienie w wewnętrznej części obuwia zapewni właściwe ustawienie pięty i stopy.

Z podeszwą antypoślizgową.
Taka podeszwa będzie amortyzować nierówności twardego podłoża. Ważne, aby nie była śliska i zbyt sztywna. Najlepiej wykonana z miękkiej gumy, nie utrudniająca naturalnych ruchów stopy przy chodzeniu.

Z szerokim i usztywnionym noskiem.
Twój maluch musi swobodnie poruszać palcami zarówno w górę jak i w dół. Jednocześnie but powinien być na tyle wysoki, aby nie naciskał od góry na palce.

Z szerokim obcasem.
Wysokość obcasa ma duże znaczenie ( szeroki – o długości 1/3 stopy zapewnia odpowiednią stabilność). Zbyt wysoki – może powodować przemieszczanie się na przodostopie, a co za tym idzie nierównomierny rozkład sił.

Bez szwów i trwadych elementów.
Nie mogą być one wyczuwalne od środka.

Z odpowiednią wyściółką.
Najbardziej odpowiedni materiał to skóra naturalna, zapewniająca przewiewność, utrzymanie ciepła w zimie oraz pochłanianie wilgoci.

Zapinane na rzepy.
Szczególnie polecane, jeśli malec nie umie jeszcze wiązać sznurowadeł. To najwygodniejsza forma zakładania butów.

Foto: Dreamstime Agency/ Dreamstime.com

 

Inne Artykuły: