Jak urządzić pokój dziecka
7 lipca, 2008Jaki pokój byłby idealny dla Twojego juniora? Na pewno inny na każdym etapie jego życia, zmieniający się wraz z zainteresowaniami i potrzebami dziecka. Ważne, aby maluch czuł się w nim dobrze i mógł rozwijać swoją osobowość.
Dagmara Osińska
1) Dokonaj wyboru.
Jeśli masz wielopokojowe mieszkanie, masz większe możliwości wyboru, co do lokalizacji pokoju malca. Młodsze dziecko powinno mieszkać blisko sypialni rodziców, starsze natomiast lubi pewną izolację.
2) Weź pod uwagę upodobania dziecka.
Twój junior dorasta i zaczyna przejawiać zainteresowanie urządzeniem swojego pokoju? Pozwól dziecku wypowiedzieć się, co chciałoby mieć, o czym marzy…To wcale nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami.
3) Kolorowo znaczy wesoło!
Pokój malca nie może być smutny i nijaki. Żywe i wesołe barwy ścian na pewno będą pomocne w kształtowaniu pozytywnego nastawienia do świata. Jeśli jednak zdecydujesz się na bardziej stonowany kolor pokoju, pamiętaj o kolorowych dodatkach: zasłonkach, roletach, poduszkach, mebelkach.
4) Pokój małej księżniczki.
Pokój dziewczynki na ogół różni się od pokoju chłopca. W takim pokoju powinno być kolorowo, radośnie, a przede wszystkim romantycznie. Zamek na wysokiej górze i kareta to obowiązkowe wyposażenie każdej, małej księżniczki. Co więcej potrzeba młodej damie, aby znaleźć się w swojej bajce? Bajkowego uroku dodadzą: mała szafka z fikuśnymi nogami, mnóstwo poduszek z falbankami…
5) Pokój małego pirata.
Który z chłopców nie marzy o wielkich podróżach morskich, odkrywaniu skarbu czy niebezpiecznej walce z rekinami morskimi? Warto uczynić z pokoju statek małego pirata. Do tego celu posłużą na pewno tematyczne dekoracje, np. ryby, rekiny, zatopiony skarb i ściany pomalowane w błękitno-żółtej tonacji. Podłogę zrób z desek – będzie przypominać pokład łodzi.
6) Oświetlenie.
Na pewno przyda się możliwość regulacji oświetlenia górnego. W kąciku malca musi także znaleźć się lampka, która daje dyskretne, nieco przytłumione światło.
7) Łóżko.
Przede wszystkim powinno być wygodne. Kształt czy kolor ustal z malcem.
8) Nie twórz chaosu!
Męczący może być natłok kolorów na meblach i tkaninach – bądź ostrożny z ilością dekoracyjnych elementów. Meble, zasłony, rolety i ściany powinny tworzyć harmonię odpowiednio dobranych kolorów.
9) Wybór mebli.
Pamiętaj, aby zadbać o prawidłowy rozwój kręgosłupa Twojego smyka. Ważne jest, by meble miały mechanizm, pozwalający regulować wysokość wraz ze zmieniającym się wzrostem dziecka.