Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Choroby dziecięce / Jak odróżnić przeziębienie od grypy

Jak odróżnić przeziębienie od grypy
 Choroby dziecięce,

Jak odróżnić przeziębienie od grypy

14 kwietnia, 2009

Grypa jest ostrą chorobą wirusową. Grypą nazywane są często infekcje grypopodobne, które charakteryzują się podobnymi objawami, ale przebiegają w zdecydowanie łagodniejszy sposób i zdecydowanie rzadziej występują po nich powikłania.

Grypa rozpoczyna się nagle, często towarzyszy jej wysoka gorączka (nawet ponad 39°C). Bóle mięśni, stawów są silne. Pojawia się suchy kaszel i duże osłabienie. Rzadko występuje katar. Zlekceważona grozi ciężkimi powikłaniami – zapaleniem ucha, płuc, mięśnia sercowego. Grypa bardzo osłabia system immunologiczny dziecka. Najczęściej trwa u dzieci 7 dni. Dziecko zaraża jeszcze przez 2 do 7 dni od momentu wystąpienia objawów. Gdy podejrzewamy grypę, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Przeziębienie to wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. W przypadku przeziębienia początek objawów jest łagodny, powolny. Rzadko występuje wysoka gorączka, a bóle mięśni, stawów, uczucie rozbicia są mniej nasilone. Rzadko pojawia się osłabienie i kaszel. Dziecko może nie mieć apetytu, a nawet odczuwać mdłości. Jednym z pierwszych objawów jest za to katar. Przeziębienie trwa zazwyczaj 2 do 4 dni. Ważne jest, aby zadbać o złagodzenie dolegliwości.

Zdjęcie: Naomi Bassitt/ istockphoto.com

 

Inne Artykuły: