Jak nosić niemowlę
21 kwietnia, 2009By maluszek w twoich ramionach czuł się bezpieczne, musisz go trzymać pewnie, a twoje ruchy podczas noszenia i przytulania powinny być spokojne i płynne.
Prawidłowe noszenie dziecka jest bardzo ważne
Maleństwo jest bardzo wrażliwe na zmiany położenia ciała. Czy wiesz, że głowa noworodka jest ciężka i stosunkowo duża – stanowi ona aż 1/4 długości ciała (u dorosłego tylko 1/8 jego część)? Przy tym mięśnie szyi i grzbietu niemowlęcia są początkowo bardzo słabe i dlatego do końca 3. miesiąca nie jest ono w stanie samo utrzymywać główki. Podnosząc malca i trzymając go na rękach, trzeba robić to umiejętnie, by jego kark i główka były podparte. To chroni ją przed gwałtownymi, niekontrolowanymi ruchami, które mogą być niebezpieczne.
Wygodnie na rękach
Tylko na początku noszenie malucha wydaje się trudne. Wkrótce zorientujesz się, w jakiej pozycji twoja pociecha czuje się najlepiej.
3 sposoby na trzymanie maluszka:
1. Podnosząc maleństwo z pozycji leżącej jedną rękę wsuń pod jego główkę i kark, a drugą pod pupę. Unoś dziecko tak, by tył główki pozostawał w linii grzbietu. Rób to powoli, mów do malucha i uśmiechaj się do niego.
2. Twoje ramię podpiera kręgosłup niemowlęcia, a dłoń podtrzymuje pupę i przytula dziecko (w pierwszych miesiącach życia nie powinno ono siedzieć na twoim przedramieniu).To dobra pozycja, gdy malcowi musi się odbić po jedzeniu lub gdy chcesz go przytulić.
3. Główka dziecka spoczywa w zgięciu łokciowym twojej ręki, kręgosłup jest podparty, a drugą ręką podtrzymujesz pupę malucha. Tak można przytulać i kołysać niemowlę.
Zawsze blisko mamy
Z punktu widzenia niemowlęcia idealnym rozwiązaniem jest, by mama nie oddalała się od niego. Oto proste sposoby na spełnienie tego marzenia malucha.
W chuście
Malec tak noszony na brzuchu mamy czuje się dobrze, może obserwować otoczenie, a kołysany ruchami jej ciała, czasem nawet zdrzemnie się. Chustę (wraz z instukcją, jak ją wiązać i jak układać w niej dziecko) kupisz w sklepie z artykułami dla niemowląt. Sposób dobry już dla kilkutygodniowych noworodków.
W nosidełku
Nosidełko musi mieć mocne zapięcia, usztywnioną tylną część podtrzymującą plecki, zagłówek sięgający powyżej głowy dziecka oraz szerokie, miękkie, regulowane szelki. Dla niemowląt, które skończyły 3. miesiąc życia i potrafią trzymać główkę w pozycji pionowej. Pamiętaj, ze niemowlę w pierwszym półroczu życia nie powinno spędzać w nosidełku więcej niż godzinę.
Huśtaj malucha – to uspokaja
Łagodne ruchy kołysania przywołują najmilsze wspomnienia z okresu życia płodowego. Maluch wtedy czuł się komfortowo w przyjaznym wnętrzu ciała mamy i był kołysany w takt ruchów jej ciała. Co ciekawe, matki na całym świecie, we wszystkich kulturach, instynktownie kołyszą swoje dzieci z taką samą częstotliwością! Ruchy te odpowiadają częstości uderzeń serca – to najbardziej kojący rytm dla niemowlęcia. Takie kołysanie wycisza emocje maleństwa, działa uspokajająco i usypiająco.
Zobacz też:
Foto: Istockphoto.com